• 14.04.25, 09:00

Õiglase palgasüsteemi teerada: mis andmetest alustada ja kus peituvad varjatud takistused?

Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder
  • Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder
  • Foto: Liis Treimann

Tasu kujunemine organisatsioonis võib olla läbipaistmatu just siis, kui andmeid on vähe, need on halva kvaliteediga või tõlgendamatud.

Tasustamise õiglus ei tähenda ainult samade tööde eest võrdset palka – see algab selgusest, millised tööd on tegelikult võrreldavad, millist väärtust need loovad ja kuidas tasustamine suhestub nii sisemise struktuuri kui ka tööturu ootustega. Analüüsi keskmes on andmed ja neid on harva kohe piisavalt. Personalijuhil on siin keskne roll: märgata kitsaskohti, tuua nähtavale süsteemseid ebavõrdsusi ja juhtida arutelu õiglasema palgapoliitika suunas. See ei ole kerge töö, aga ilma selleta ei saa rääkida ei usaldusest ega konkurentsieelisest.

Seotud lood

Uudised
  • 03.03.25, 10:30
Bolti tasustamise juht: kuidas luua õiglast ja motiveerivat tasusüsteemi aastal 2025
Oleme jõudnud aega, kus enam ei piisa lihtsalt konkurentsivõimelisest palgast – töötajad ootavad õiglast, läbipaistvat ja nendega arvestavat tasusüsteemi. Samal ajal survestab ELi palkade läbipaistvuse direktiiv ettevõtteid oma tasustamispõhimõtteid avalikustama.
Uudised
  • 19.02.25, 11:50
Ebaõiglaselt määratud palk võib tööandja kohtusse viia – kuidas seda vältida?
Palga määramine „kõhutunde“ järgi võib viia tõsiste õiguslike tagajärgedeni. Kui tööandja ei suuda põhjendada, miks kaks sarnase töö tegijat saavad erinevat palka, võib see viia diskrimineerimisvaidluse ja kahjunõudeni. Andmepõhine lähenemine aitab selliseid riske ennetada.
Arvamused
  • 28.03.25, 09:26
Palgad lähevad luubi alla: uus direktiiv sunnib tööandjaid senist süsteemi läbi valgustama
Järgmisest suvest alates tuleb palgad lahti seletada nii uutele töötajatele kui ka olemasolevatele tiimiliikmetele. ELi uus läbipaistvuse direktiiv ei nõua ainult palgaandmete jagamist – see kergitab ka küsimusi õiglasest tasustamisest, töökoormusest, tööaja mõistlikkusest ja hüvede kättesaadavusest.
Uudised
  • 26.02.25, 09:00
Kestlikkusaruandlus ja jätkusuutlik personalipoliitika väikestes ja keskmise suurusega ettevõtetes
Kõik, mida tuleb teada seoses lähiaastate aruandluskohustusega!
Alates 2025. aastast peavad kõik suurettevõtted, suured kontsernid ja turgudel noteeritud äriühingud (v.a. börsil noteeritud mikroettevõtted) esitama koos majandusaasta aruandega ka kestlikkusaruande, mis hõlmab kolme põhivaldkonda: keskkond (E – environmental), sotsiaalsed tegurid (S – social) ja juhtimine (G – governance), tuntud ka lühendi ESG all.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.03.25, 10:43
Suhtlus loob või lõhub meeskonna
Tugev ja motiveeritud meeskond ei sünni iseenesest – selle aluseks on selge ja argumendil põhinev suhtlus. Selge ja struktureeritud suhtlemine pole lihtsalt "tore omadus" – see on hädavajalik, et meeskond suudaks teha tõhusat koostööd, langetada informeeritud otsuseid ja tulla toime keeruliste olukordadega. Kui kommunikatsioon on kaootiline ja arusaamatu, siis võime olla kindlad, et probleemid kuhjuvad ja takistavad meeskonna edasiliikumist. Kuidas kujundada töökeskkond, kus iga tiimiliige tunneb end kaasatuna, väärtustatuna ja motiveerituna?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele