• 06.04.17, 11:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

5 soovitust, kuidas hommikust loovust maksimaalselt ära kasutada

Loovus ja inspiratsioon tekivad hommikuti ja nende õige kasutamine eeldab segajatest vabanemist, kirjutab loovuse ja innovatsiooni ekspert ning mitme raamatu autor Yoram Solomon portaalis Inc.
5 soovitust, kuidas hommikust loovust maksimaalselt ära kasutada
  • 5 soovitust, kuidas hommikust loovust maksimaalselt ära kasutada Foto: GraphicStock
Järgnevalt avaldame Yoram Solomoni artikli täispikkuses.
Täna hommikul juhtus see minuga jälle. Loovate mõtete genereerimiseks ärkasin ma hommikul üles, kõndisin kaks miili ja läksin duši alla. Peagi hakkas minu loovus kasvama ja mul tekkis artikliidee. Ma pealkirjastasin selle. Mul oli duši alt välja tulles juba kogu tekst välja mõeldud.
Arvuti juurde istudes sain aga aru, et kalendris on hulk ülesandeid, mis on vaja kiiresti ära teha. Siis meenus mulle veel asju, mida ma polnud kalendrisse märkinud. Need tundusid olevat lühikesed ülesanded, mis võtnuks igaüks umbes 10–20 minutit ja mulle tundus, et saan need umbes tunniga ära tehtud.
Ma kirjutasin artikli pealkirja üles ja hakkasin tegelema kiireloomuliste ülesannetega. Siis tuli telefonikõne ja mul tekkis taas uus asi, mida pidin lahendama hakkama. Tasub ka mainida, et mul oli vaja vastata mitmele e-kirjale ja Facebooki-sõnumile.
Selleks ajaks, kui ma viimasele e-kirjale vastanud olin, oli esimene mulle juba tagasi kirjutanud. Kell 11 hommikul – viis tundi pärast jalutamise alustamist – sain lõpuks aega artiklit kirjutama hakata, aga minu inspiratsioon ja loovus olid juba kadunud. Nende kiirete ja lühikeste ülesannete tegemine röövis kõik mu energia. Osa neist ülesannetest oli mu tuju halvemaks teinud. Ma hakkasin siiski artiklit kirjutama, aga lõpuks jäi see avaldamata, sest midagi head sealt ei tulnud.
Kas selline olukord on sinu jaoks tuttav? Selleks, et taolisi asju vältida, peaksid järgima allpool olevaid soovitusi.
Jäta lühikesed tööülesanded päeva lõppu. Ära võta neid ülesandeid hommikul ette. Selle asemel peaksid keskenduma loovatele ja inspiratsiooni nõudvatele tegevustele – hommik on nende jaoks just parim aeg. Sinu loovus hakkab päeva möödudes langema. Ära hakka päeva alguses e-kirju isegi vaatama, sest tõenäoliselt ei suuda sa neile vastamata jätta. Lisaks sellele võib osa neist sinu meeleolu halvemaks muuta – see tähendab, et teatud asjad jäävad terveks päevaks kripeldama, mis segab sinu tegevust.
Vähemat aega nõudvad ülesanded tuleks kalendrisse kirja panna, kohe neid tegema aga ei peaks. Küsi endalt, kui kiireloomuline see ülesanne tegelikult on. Kas maailm seiskuks, kui sa tegeleksid sellega õhtupoolikul? Või homme? Kui sulle saadetakse e-kiri ja sa pead sellega tegelema järgneva tunni jooksul, siis tee see muidugi kohe ära. Kui tihti sa selliseid kirju aga saad?
Elimineeri kõik segajad, eriti meeldetuletused ja alarmid. Peaaegu iga nutitelefoni või arvutirakendusega on võimalik tellida ka teavitused, kusjuures tihtipeale on need vaikimisi sisse lülitatud. Iga kord, kui selline teavitus tuleb, röövib see su tähelepanu. Sul on palju raskem keskenduda sellele, mida sa praegu teed.
Pane oma telefon hääletu peale. Veel parem – vii see üldse teise ruumi. Sa ei vasta ju sellele, kui oled duši all või puhketoas? Seega midagi ei juhtu, kui sa tund aega telefonist eemal oled. Kui vaja, jätavad nad sulle sõnumi. Sa saad neile hiljem tagasi helistada.
Keskendu ülesandele, mida praegu lahendad. Tee ainult seda ja tee seda lõpuni välja. Kui oled lõpetanud, jääb sul piisavalt aega, et tegeleda tüütute ja lühikest aega nõudvate ülesannetega, mis sinu loovust vähendavad.
* Artikkel on ilmunud Äripäevas.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.09.24, 11:54
Lisab hoogu! Kvaliteetne tööjalats mõjutab tulemusi arvatust palju rohkem
Töö- ja turvajalatseid tootva Soome ettevõtte Sievi Jalkine OY Baltikumi müügijuht Ülar Verev ütleb, et väga paljudes valdkondades on oluline pöörata igapäevatöö käigus tähelepanu töötajate turvalisusele ja ka sellele, milliste omadustega töö- või turvajalatseid kantakse.

Enimloetud

1
Uudised
  • 10.09.24, 08:30
Personalitöötajate palgaraport: palk kasvab, lõhe hüppab kõrgust
Meessoost personalijuht teenib 1318 eurot väiksemat palka kui samas ametis naine
2
Uudised
  • 18.09.24, 15:39
Lugejamäng: vasta viiele küsimusele ja testi oma teadmisi
3
  • ST
Sisuturundus
  • 17.09.24, 11:30
E-Selver alustas äriklientide kampaaniaga
4
Uudised
  • 25.09.24, 14:34
Tele2 kogemus | Tööjõu voolavuse langus 28lt 15%ni vähendanuks firma kulusid 1,5 miljonit
ABB kogemus: lahkunud töötaja asendamine maksab ligi 30% ametikoha aastapalgast.
5
Uudised
  • 23.09.24, 09:28
Personalijuhi tulevik: uus töötaja tuleb tööle võtta koos tema avataridega
Kuidas avatari ehk digiteisikut tööle vormistada?
6
  • ST
Sisuturundus
  • 23.09.24, 07:00
Tule meeskonnaga gastronoomiareisile Itaaliasse restoranis Bacio!

Viimased uudised

Uudised
  • 27.09.24, 16:24
Praktikameistrid: mida rohkem panustad, seda rohkem saad tagasi
Uudised
  • 27.09.24, 12:15
SUUR KÜSITLUS: kui avatud on Eesti inimesed tehisintellekti kasutamisel oma töös?
Uudised
  • 27.09.24, 11:57
Liikumist soosiv seminariruum muudab meeskonna loovamaks
Uudised
  • 27.09.24, 11:11
Väärtused | Personalijuht haarab ohjad
Sellest üksi ei piisa, et ettevõtte visioon ja väärtused ärkavad ellu turundusosakonnas ja juhtkonna kabinetis. Nii võivad nad jääda vaid “kenadeks sõnadeks seinal”.
Uudised
  • 26.09.24, 16:06
Personaliuudised tulid välja uue veebiga. Vaata, mis võimalusi nüüd kasutada saad!
Uudised
  • 26.09.24, 12:28
Analüüsi, kas sinu ettevõttes on olemas digivalmidus ja digivõimekus
Personalijuht, vaata töötajate digipädevuse hindamise mõõdikuid!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele