• 03.02.19, 03:36
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuus võimalust, kuidas talvel oma tuju tõsta

Viimase kuu jooksul on palju lund sadanud, temperatuurid on madalad ning paljude inimeste jaoks tähendab see hooajalise meeleoluhäire teket (Seasonal Affective Disorder; SAD). Kuidas sellega toime tulla?
Talvise tujulangusega aitab toime tulla näiteks füüsiline aktiivsus.
  • Talvise tujulangusega aitab toime tulla näiteks füüsiline aktiivsus.
  • Foto: Shutterstock
Järgnevalt avaldame karjäärinõustaja ja psühholoogi Melody Wildingu arvamuse, mis ilmus portaalis Inc.com:
Sarnaselt depressioonile on SAD meeleoluhäire. Inimesel on tihti madal energia, lootusetuse tunne, keskendumine on raskendatud, tuju on pidevalt kehv ning ennast kiputakse isoleerima. SADi ja depressiooni vahe seisneb selles, et SADi puhul algavad sümptomid iga aasta tavaliselt samal ajal. Selleks, et diagnoosi saada, peab see juhtuma kahel aastal järjest. Depressiooni puhul on sümptomid aga püsivad ning hooajalisusega see seotud pole.
Hea uudis on see, et SADi on võimalik ravida. Üks võimalus on minna soojale maale puhkusereisile ja sa tunned ennast kohe palju paremini. Samas on ka lihtsamaid viise, mida saab kohe kasutama hakata. Tihtipeale mõjutab meie enesetunnet mõtlemine ning see paneb paika meie tuju. “Ma vihkan talve ja ma ei tea, kuidas ma kevadeni vastu pean” ei aita sind edasi. “Talv mulle ei meeldi, aga ma tean, et see saab läbi ja olukorda on võimalik parandada” on palju parem suhtumine.
Allpool on välja toodud kuus võimalust, kuidas talve paremini üle elada.
Hakka liikuma
Mine jõusaali ja tee trenni või kasuta tööl lifti asemel treppe. Aeroobne trenn stimuleerib endorfiine ja võimaldab sul ennast paremini tunda. See on ka hea viis, kuidas stressi maandada. Kui sa käid sõpradega jõusaalis, siis on võimalik ka sotsialiseeruda, mis aitab depressiooni ja isolatsiooni vastu võidelda.
Mine välja
Jah, isegi kui väljas on külm, pane ennast soojalt riidesse ja kõnni vähemalt 10 minutit päevas. Valgus jõuab ajusse silmade kaudu, mis mõjutab sinu serotoniini ja dopamiini tasemeid. Selle asemel, et külma näha takistusena, keskendu päikesevalgusele ja selle positiivsetele mõjudele.
Mine puhkama
Nädalavahetus eemal võib teha imesid. Ma annan kõigile oma patsientidele soovituse taoline reis planeerida. See annab sulle masenduse asemel ootusärevuse. Pikem reis soojale maale annab päikesevalgust ja soojust, mis mõjutab enesetunnet samuti positiivselt.
Ole aknale lähemal
Kui võimalik, siis sea oma kontorilaud nõnda, et sa oled päiksevalgusele lähemal. See suurendab loomuliku valguse hulga, mis mõjutab su tuju positiivselt. Kui see ei ole võimalik, siis võid muretseda ka valgusteraapia lambi – see loob tehisliku valguse, mis matkib looduslikku valgust.
Sotsialiseeru
Nagu ka teiste meeleoluhäirete puhul on hea ennast ümbritseda toetavate ja julgustavate inimestega, kes suudavad su tuju kõrgemale viia. Otsi inimesed, keda sa usaldad ning võta nendega kontakti. Planeeri tegevusi – mine kinno, välja sööma või suusatama.
Muuda talve osas suhtumist
Selle asemel, et lõputult kurta ja talve näha pika ja piinarikkana, võiksid näha seda kui võimalust uuteks tegevusteks. Ehk on sul võimalus suusatada, kelgutada või uisutada? Võta need tegevused omaks, sest suvel neid teha ei saa.
* Artikkel on ilmunud Äripäevas.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.03.25, 10:43
Suhtlus loob või lõhub meeskonna
Tugev ja motiveeritud meeskond ei sünni iseenesest – selle aluseks on selge ja argumendil põhinev suhtlus. Selge ja struktureeritud suhtlemine pole lihtsalt "tore omadus" – see on hädavajalik, et meeskond suudaks teha tõhusat koostööd, langetada informeeritud otsuseid ja tulla toime keeruliste olukordadega. Kui kommunikatsioon on kaootiline ja arusaamatu, siis võime olla kindlad, et probleemid kuhjuvad ja takistavad meeskonna edasiliikumist. Kuidas kujundada töökeskkond, kus iga tiimiliige tunneb end kaasatuna, väärtustatuna ja motiveerituna?

Hetkel kuum

Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar.
Uudised
  • 15.04.25, 12:36
EP: Palkade haripunkt nihkub 30ndatesse
Värske tööturu ülevaade aitab mõista, kuhu liigub tööturg ja palgariskid!
Testi end! Milline personalitöötaja sa oled?
Uudised
  • 01.03.25, 13:28
Testi end! Milline personalitöötaja sa oled?
Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder
Uudised
  • 14.04.25, 09:00
Õiglase palgasüsteemi teerada: mis andmetest alustada ja kus peituvad varjatud takistused?
Sotsiaaldemokraatide volikogu juhataja Eduard Odinets ja erakonna esimees Lauri Läänemets.
Uudised
  • 14.04.25, 09:57
Sotsid: uus töölepingu seadus murendab tööturu stabiilsust ja seab töötajate kindlustunde löögi alla
Sotsiaaldemokraadid hoiatavad: uus töölepinguseadus teeb töötajast odava ja õigusteta tööjõu.
Tipptegijate palgasurve kasvab – personalijuhtidel aeg üle vaadata töötajate palgatasemed
Uudised
  • 15.04.25, 08:45
Tipptegijate palgasurve kasvab – personalijuhtidel aeg üle vaadata töötajate palgatasemed
Kas tööandjal on kohustus täita töötervishoiuarsti soovitusi?
Uudised
  • 04.02.25, 09:00
Kas tööandjal on kohustus täita töötervishoiuarsti soovitusi?
Tervisekontrolli otsused on soovituslikud, kuid mitte alati kohustuslikud!
Ministeeriumile saadetud dokumendi 30 muudatusettepanekuga allkirjastas Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts.
Uudised
  • 11.04.25, 17:30
30 ettepanekut töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muutmiseks
Vaata ettepanekuid! Suurim probleemrägastik töötervishoiuarstide puudus
Suhtlus loob või lõhub meeskonna
  • ST
Sisuturundus
  • 27.03.25, 10:43
Suhtlus loob või lõhub meeskonna

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele