Uuring: iga teine muuseumitöötaja tunneb end palgavaesena
Eesti Muuseumiühing korraldas 2025. aasta alguses põhjaliku palga- ja tööõnneuuringu, mille eesmärk oli kaardistada muuseumitöötajate palgatingimused, töörahulolu ja arenguvõimalused.
Uuringu tulemused viitavad murettekitavale olukorrale: vähemalt iga teine muuseumitöötaja tunneb end madalapalgalisena või palgavaesena. Samas on 92 protsenti vastanutest kõrgharidusega – see näitab, et muuseumides töötavad peamiselt erialase ettevalmistusega teadmustöötajad.
Ainult ligi veerand töötajatest on oma palgaga rahul, selgub värskest uuringust, enamik tunneb, et tema töö ja pingutus väärivad enamat, ning kolm neljandikku kaalub järgmise kuue kuu jooksul töökoha vahetust. See seab tööandjad olukorda, kus motiveerimine ja lojaalsuse hoidmine sõltub läbipaistvast palgakõnest rohkem kui kunagi varem.
Palk on, teadagi, üks intiimsemaid teemasid tööelus – sellest räägitakse vähe, vahel sosinal ja tihti ainult siis, kui midagi on valesti. Ometi mõjutab palgaga rahulolu töötaja motivatsiooni, lojaalsust ja valmisolekut jääda või lahkuda.
Tööandjad korrigeerivad palku ja jätkavad värbamistega, ent surve majandustulemustele ja kasvavad maksukoormused seavad neid keeruliste valikute ette. Värske uuring näitab, et organisatsioonid on küll palgatõusudest endiselt huvitatud, kuid varasemast ettevaatlikumad.
Kohtla-Järvel asuv TNC-Components on üks suurimaid mööblikomponentide, köögi- ja vannitoamööbli ning garderoobide tootjaid Eestis. Selles, et üle 20 aasta tegutsenud ettevõte saaks usinalt kasvada ja areneda, on oma roll ka töötukassa Ida-Virumaa osakonnal. Just nende abil leitud inimestega on tänaseks täidetud suurem osa töökohtadest, mida on ettevõttes ühtekokku 115.