• 19.09.18, 01:25
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Veljo Ipits: probleem tööjõuga on suurem, kui poliitikud julgevad valijatele öelda

Tööandjate Keskliidu nõukogusse kuuluv Salvesti juht Veljo Ipitsa sõnul näitavad tööjõuprobleemi puhul arvud, et tulevik on mustem, kui poliitikud tunnistavad, kirjutas Kristel Härma eile Äripäevas.
Salvesti juhi Veljo Ipitsa sõnul ei ole automatiseerimine ilma inimesteta lahendus.
  • Salvesti juhi Veljo Ipitsa sõnul ei ole automatiseerimine ilma inimesteta lahendus. Foto: Andras Kralla
„Esimene asi, mida valitsus tööjõupuudusega teha võiks, oleks reaalsusele silma vaadata,“ tõdes Veljo Ipits. Ipits märkis, et arvud näitavad, et meie demograafiline olukord toob meile tulevikus märksa suurema probleemi, kui poliitikud julgevad endale tunnistada ja oma valijatele välja öelda.
Peamiselt on tööjõuprobleemid Ipitsa sõnutsi sundinud Salvestit palgaralliga kaasa minema. Kas aga töö efektiivsus samas tempos kasvab, julgeb ta kahelda. Kasumlikkuse kõrval mõjutab see tema hinnangul rohkem ettevõtte arenguvõimet. „Kasumlikkus sõltub paljudest asjadest, aga kui sa tahaksid järjest areneda ning oma müügimahtu ja eksporti suurendada, peab selleks olema ka inimesi. Kui see on küsimärgiga, siis püüad leida uusi ja tootlikumaid seadmeid, aga see ei ole alati ainuke lahendus, sest lõppkokkuvõttes teevad ka seadmetega tööd inimesed.“ Ipits ütles, et neil on ambitsioonikad plaanid ning seetõttu plaanivad nad kindlasti lähiajal inimesi juurde palgata.
Tema kinnitusel vaatavad nad Salvestis tulevikku ikkagi positiivse pilguga. „Me näeme, et meil on arenguruumi, me võiksime areneda, olla Eesti ekspordi ühed edendajad. Kui riik on meile piisavalt hea ja tubli partner, üritame me samaga vastata.“
Ipitsa sõnul on Salvestil Tartu linnas asudes väike eelis ning nad on suutnud tööjõuprobleemid enamasti lahendada. Ta ütles, et nad saavutanud selle, et ettevõttel on hea maine ning ollakse stabiilne tööandja, mille tulemusena on ka tööjõud olnud püsiv. „Ega siit keegi niisama lihtsalt ära ei lähe.“
Siiski on Ipitsa sõnul raske leida inimesi tehnilistele ametikohtadele ja hooajalistele töödele. „Kui me räägime automatiseerimisest, on meie seadmepark muutunud ikkagi selliseks, et ega seal päris lihttööline enam ammu hakkama ei saa. Arvutiprogramm juhib protsesse ja sellega tuleb hakkama saada,“ rääkis ta. Ipits lisas, et seni on nad siiski vajalikud inimesed leidnud.
Ta tõdes, et hooajati on töölisi üha raskem leida. Tema sõnul teatud kontingent tööturul liigub, kuid see on selline, keda keegi tööle ei taha. „Kas ta homme tööle tuleb, seda sa ei tea.“ Ipits märkis, et nad on proovinud saada hooajalistele lihttöödele ka nooremaid inimesi, kuid nemad ei ole harjunud intensiivset tööd tegema.
* Artikkel on ilmunud Äripäevas.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 20.11.24, 15:59
Schneider Electric: palgapakkumine ei taga jätkusuutlikku tulemuslikkust
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele