• 04.11.19, 11:52

Teadlik kritseldamine eesmärgistamiseks ja enesearenguks

Minu kätte juhtus hiljuti Marie Forleo raamat „Kõik on väljamõeldav”, kus ta raamatu sissejuhatuses soovitab kirjalikud harjutused arvuti asemel käsitsi kirja panna.
Teadlik kritseldamine eesmärgistamiseks ja enesearenguks
  • Teadlik kritseldamine eesmärgistamiseks ja enesearenguks Foto: Kati Orav
Ta tõstab esile seda, mida tõenäoliselt väga paljud meist teavad – käsikirjas märkmete tegemine aitab õppida, mõista ja säilitada uut teavet tõhusamalt kui trükkimine. Tsiteerides autorit: „Puudutades pastakaga paberit, avaneb müstiline ligipääs sinu südame sügavaimatele tõdedele.”
See ei ole esimene kord, kui enesearengu valdkonnas sellise soovitusega kokku puutun, olgu selleks siis mõni taskuhääling, veebiseminar või raamat. Kui praktilisteks ülesanneteks läheb, siis soovitatakse need ülesanded teha just käsikirjas, mitte arvutil. See tähendab, et uue ajastu arvamusliidrid ja enesearengu koolitajad jagavad ühte suurt ammust tõde, et paber ning pliiats on võimsad töövahendid mõtlemiseks, kuulamiseks ja õppimiseks.
  • Foto: Kati Orav
Miks ma ütlen, et uue ajastu, sest enne, kui arvuteid ei olnud, tegime märkmeid nagunii käsitsi. Nüüd aga võib juba gümnaasiumis näha õpilasi, kes õpetajat kuulates trükivad märkmeid arvutisse, rääkimata siis täiskasvanutest. Meil ei tule justkui pähegi teha oma märkmeid käsitsi. Ehkki paberi ja pliiatsi kasutamine aitab märksa rohkem keskenduda, olla kohal, saada kontrolli oma mõtete üle ja luua seoseid. Ühesõnaga olla loovamad, sest ajuteadlased ütlevad, et loovus ei ole midagi muud kui keskendumine ja ajus uute seoste loomine.
Tõenäoliselt ei pea kellelegi tõestama paberi ja pliiatsi ülekaalukat võitu, kui tegemist on tõhusa koostööprotsessiga. Vaevalt et leiate meeskonna, kes teeb ajurünnakut nii, et igaüks klõbistab oma arvuti taga (kui tegu ei ole just teadlikult valitud e-koosolekuga videosilla kaudu). Ikka pannakse paber keset lauda või võetakse appi pabertahvel. Joonistatakse lihtsaid skeeme, mängitakse kastide, noolte ja värvidega. Mõni julgem joonistab juurde ka maja, kriipsujuku, lille või ideepirni. Kritseldame koos, sest tahame näha, millest me räägime, millised seosed tekivad ja kas on varjatud ideid, mida me muidu ei märkaks.
  • Foto: Kati Orav
Jah, kritseldamine on suurepärane vahend inimeste kaasamiseks, keeruliste teemade selgitamiseks või omapäraste esitluste tegemiseks. Kuid eelkõige on kritseldamine isiklik tööriist. Sest enne, kui saame olla suhtluses teistega, peame olema ühenduses iseendaga. Efektiivselt ja mõtestatult kuulama, lugema, õppima ja plaane seadma.
Ja ometi on tänapäeval see tehnika just isiklikus kasutamises pigem harv nähtus. Miks me siis ikkagi iseenda tarbeks paberit ja pliiatsit nii vähe teadlikult kasutame, ehkki kujutlusvõime ja kritseldamine on meie sünnipärased oskused? Miks ei julge me täiskasvanuna lihtsat kritseldamist enda kasuks tööle panna?
Põhjuseks võivad olla mitmed piiravad uskumused ja müüdid, näiteks joonistamine on lastele, joonistamiseks ei ole aega, ma olen niigi hea selgitaja või üks suurimaid takistusi – ma ei ole kunstiinimene ega oska joonistada.
13. novembril toimuval Koolituskonverentsil 2020 tegeleme just nende müütide murdmisega, treenime visuaalset mõtlemist ja õpime lihtsaid joonistusvõtteid. Osalejad saavad kinnitust, et kõik me oleme loovad ja oskame joonistada ning et pliiatsiga mõtlemine on tõeliselt äge ja võimas tööriist.
Kati Orav

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.09.24, 11:54
Lisab hoogu! Kvaliteetne tööjalats mõjutab tulemusi arvatust palju rohkem
Töö- ja turvajalatseid tootva Soome ettevõtte Sievi Jalkine OY Baltikumi müügijuht Ülar Verev ütleb, et väga paljudes valdkondades on oluline pöörata igapäevatöö käigus tähelepanu töötajate turvalisusele ja ka sellele, milliste omadustega töö- või turvajalatseid kantakse.

Enimloetud

1
Uudised
  • 23.09.24, 09:28
Personalijuhi tulevik: uus töötaja tuleb tööle võtta koos tema avataridega
Kuidas avatari ehk digiteisikut tööle vormistada?
2
Uudised
  • 25.09.24, 14:34
Tele2 kogemus | Tööjõu voolavuse langus 28lt 15%ni vähendanuks firma kulusid 1,5 miljonit
ABB kogemus: lahkunud töötaja asendamine maksab ligi 30% ametikoha aastapalgast.
3
Uudised
  • 25.09.24, 09:00
Kohtuotsus | Advokaadid selgitavad tööandja vastutust töötaja läbipõlemisel
Töötaja tööstressist põhjustatud läbipõlemise pretsedent olemas.
4
Uudised
  • 18.09.24, 15:39
Lugejamäng: vasta viiele küsimusele ja testi oma teadmisi
5
Uudised
  • 26.09.24, 16:06
Personaliuudised tulid välja uue veebiga. Vaata, mis võimalusi nüüd kasutada saad!
6
Uudised
  • 10.09.24, 08:30
Personalitöötajate palgaraport: palk kasvab, lõhe hüppab kõrgust
Meessoost personalijuht teenib 1318 eurot väiksemat palka kui samas ametis naine

Viimased uudised

Uudised
  • 27.09.24, 16:24
Praktikameistrid: mida rohkem panustad, seda rohkem saad tagasi
Uudised
  • 27.09.24, 12:15
SUUR KÜSITLUS: kui avatud on Eesti inimesed tehisintellekti kasutamisel oma töös?
Uudised
  • 27.09.24, 11:57
Liikumist soosiv seminariruum muudab meeskonna loovamaks
Uudised
  • 27.09.24, 11:11
Väärtused | Personalijuht haarab ohjad
Sellest üksi ei piisa, et ettevõtte visioon ja väärtused ärkavad ellu turundusosakonnas ja juhtkonna kabinetis. Nii võivad nad jääda vaid “kenadeks sõnadeks seinal”.
Uudised
  • 26.09.24, 16:06
Personaliuudised tulid välja uue veebiga. Vaata, mis võimalusi nüüd kasutada saad!
Uudised
  • 26.09.24, 12:28
Analüüsi, kas sinu ettevõttes on olemas digivalmidus ja digivõimekus
Personalijuht, vaata töötajate digipädevuse hindamise mõõdikuid!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele