Töörõõmu paistab olevat üha vähem. Kui veel 2019. aastal kinnitas peaaegu viiendik Suurbritannia töötajatest, et tunneb end tööl õnneliku ja pühendununa, siis praeguseks on see arv kahanenud 10 protsendini.
Juhtiv tööstressi uurija Cary Cooper toob välja, et kriisiaegset töökorraldust ja -suhteid iseloomustatakse sõnadega „ebakindel, ebaselge, kahtlusi tekitav, ebamäärane”. Mis seda põhjustab? Dr Amina Aitsi-Selmi, psühholoogilise ohutuse uurija ja coach, raamatu „Edu lõks” autor leiab, et juhid ja töötajad räägivad sageli teineteisest mööda ning seavad vastandlikke ja erinevaid sihte: juhid mõtlevad, kuidas nad saaksid töötajad paremini, kiiremini ja rohkem tööle ergutada, kuid töötajad mõtlevad, kuidas oma töökoormust ja tööaega hallata.
Seotud lood
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.