• 23.09.22, 12:59

5 harjumust, mis aitavad sul suurepäraselt aega planeerida

Tihti küsitakse minult nõu, kuidas paremini aega planeerida. Mis on need nipid, mis aitaks tegeleda kõigega: töö, hobid, pere, sõbrad, igapäevakohustused jm? Olen oma kogemuste kaudu jõudnud arusaamani, et ükski nipp ei aita, kui sul ei ole füüsilist ega vaimset energiat, ja seda kinnitavad ka arvukad raamatud, mida olen lugenud.
Muusik ja koolitaja Sandra Vabarna teab, kui tähtis oma aega hästi planeerida, ja jagab nõuandeid, mis on selle juures peamised võtmesõnad.
  • Muusik ja koolitaja Sandra Vabarna teab, kui tähtis oma aega hästi planeerida, ja jagab nõuandeid, mis on selle juures peamised võtmesõnad. Foto: Rauno Liivand
Nii et tegelikult algab hea ajaplaneerimine pihta viie lihtsa harjumuse sisseseadmisest.
Uuringud näitavad, et inimesed magavad ja liiguvad vähe ning söövad liiga palju. Seega alustuseks kolm kõige olulisemat harjumust.

1. MAGAMINE

Uni on kõige alus. See mõjutab väga meie vaimset ja füüsilist energiataset. Täisväärtuslik uni aitab kaasa keskendumisvõimele ja efektiivsele tegutsemisele. Täiskasvanud inimene peab saama 7–9 tundi ööund ja ideaalis magama jääma 15 minutiga. Kui sul on unega probleeme, siis soovitan alustada info kogumisega. Vii ennast asjaga kurssi ning loe läbi Kene Verniku „Hea une teejuht“ ja Matthew Walkeri „Miks me magame?“.

2. TOITUMINE

Toit on keha kütus, seega vaata oma toidulaud üle. Kas sa jood vajalikul määral vett? Kas su toidus on õiges koguses valke, rasvu, süsivesikuid? Ahvatlusi on palju ja tihti on elutempo nii kiire, et me ampsame lihtsalt midagi jooksu pealt, sööme poest ostetud valmistoitu, tellime kiirtoitu või näksime pidevalt. Jah, see teeb kõhu täis, aga kas see annab ka energiat? Kui sa ei tea, kust alustada, siis küsi abi toitumisnõustajalt.

3. LIIKUMINE

Meie keha on loodud liikumiseks. WHO andmetel peaks inimene iga nädal mõõdukas tempos (sörk, rattaga sõitmine vms) tegema 150 minutit sporti. Liikumine tugevdab lihaseid (sh südant) ja mõjub ka vaimsele tervisele väga hästi, sest siis suureneb endorfiinide ehk õnnehormoonide kogus meie kehas. Kuidas alustada? Vali välja mõni trenn ja alusta paarist korrast nädalas!
Pane tähele, et Sandra Vabarna astub üles ka 9. novemril toimuval Koolituskonverentsil lausa kahes töötoas! Koos Killu Kolsari ja Sandra Rajuga viib ta enesejuhtimise ja -arengu töötoas läbi praktilise kogemuskoolituse koos teooria, eneseanalüüsi ja praktikaga, mis kannab pealkirja "Asi on harjumuses". Kogemuslugude töötas jagab Sandra aga soovitusi, kuidas elada elu, mis inspireerib sind ennast.
Veel kuni 28. septembrini saad end Koolituskonverentsile soodushinnaga registreerida SIIN.
Ja siin on veel kaks harjumust, mis mõjutavad kindlasti meie heaolu ja energiataset.

4. EKRAANIVABADUS

Ümberringi on väga palju segavaid faktoreid, mis võitlevad meie tähelepanu ja aja eest. Suurimaks segajaks on kõikvõimalikud nutiseadmed-ekraanid. Need tekitavad sõltuvust, sest aju saab sealt pidevalt dopamiinilakse, mis loob mõnutunnet. Seadmetes surfamine või teleka vaatamine ei ole üdini halb, aga me peame seda kõike teadlikult kasutama ja saama lahti FOMOst (fear of missing out) ehk hirmust millestki ilma jääda. Korralda oma elu nii, et sul oleks küllaldaselt ekraanivaba aega. Pane näiteks iga päev teatud kellaajal ekraan lihtsalt kinni ja/või tee ekraanivabu päevi/nädalavahetusi.

5. FOOKUS

Fookuse hoidmine on tänapäeva supervõime, sest nagu juba mainitud, on segavaid faktoreid palju ja me oleme tehniliste vidinate kaudu kogu aeg kättesaadavad. Inimesed ei suuda tegelikult rööprähelda. Isegi kui me arvame, et suudame, hüppab aju tegelikult ühelt tegevuselt teisele, millega me kaotame tohutult energiat ja aega. Nii et lihtne soovitus: kui teed midagi, siis teegi üht asja korraga. Kui vastad näiteks e-kirjadele, siis pane teised aknad kinni ja telefon hääletu peale. Nii on su keskendumisvõime suunatud ühele asjale ning sa suudad selle palju kiiremini ja vähema energiakuluga ära teha.
Soovitaksin veel, et ära hakka kohe kõiki neid viit harjumust sisse viima. See võtab aega, kuna keha ja mõtteviis peavad uue käitumisega kohanema. Kui alustad väikeste sammudega ja suudad olla järjepidev, siis on ka tulemused käes.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.09.24, 11:54
Lisab hoogu! Kvaliteetne tööjalats mõjutab tulemusi arvatust palju rohkem
Töö- ja turvajalatseid tootva Soome ettevõtte Sievi Jalkine OY Baltikumi müügijuht Ülar Verev ütleb, et väga paljudes valdkondades on oluline pöörata igapäevatöö käigus tähelepanu töötajate turvalisusele ja ka sellele, milliste omadustega töö- või turvajalatseid kantakse.

Enimloetud

1
Uudised
  • 23.09.24, 09:28
Personalijuhi tulevik: uus töötaja tuleb tööle võtta koos tema avataridega
Kuidas avatari ehk digiteisikut tööle vormistada?
2
Uudised
  • 25.09.24, 14:34
Tele2 kogemus | Tööjõu voolavuse langus 28lt 15%ni vähendanuks firma kulusid 1,5 miljonit
ABB kogemus: lahkunud töötaja asendamine maksab ligi 30% ametikoha aastapalgast.
3
Uudised
  • 25.09.24, 09:00
Kohtuotsus | Advokaadid selgitavad tööandja vastutust töötaja läbipõlemisel
Töötaja tööstressist põhjustatud läbipõlemise pretsedent olemas.
4
Uudised
  • 18.09.24, 15:39
Lugejamäng: vasta viiele küsimusele ja testi oma teadmisi
5
Uudised
  • 26.09.24, 16:06
Personaliuudised tulid välja uue veebiga. Vaata, mis võimalusi nüüd kasutada saad!
6
Uudised
  • 10.09.24, 08:30
Personalitöötajate palgaraport: palk kasvab, lõhe hüppab kõrgust
Meessoost personalijuht teenib 1318 eurot väiksemat palka kui samas ametis naine

Viimased uudised

Uudised
  • 27.09.24, 16:24
Praktikameistrid: mida rohkem panustad, seda rohkem saad tagasi
Uudised
  • 27.09.24, 12:15
SUUR KÜSITLUS: kui avatud on Eesti inimesed tehisintellekti kasutamisel oma töös?
Uudised
  • 27.09.24, 11:57
Liikumist soosiv seminariruum muudab meeskonna loovamaks
Uudised
  • 27.09.24, 11:11
Väärtused | Personalijuht haarab ohjad
Sellest üksi ei piisa, et ettevõtte visioon ja väärtused ärkavad ellu turundusosakonnas ja juhtkonna kabinetis. Nii võivad nad jääda vaid “kenadeks sõnadeks seinal”.
Uudised
  • 26.09.24, 16:06
Personaliuudised tulid välja uue veebiga. Vaata, mis võimalusi nüüd kasutada saad!
Uudised
  • 26.09.24, 12:28
Analüüsi, kas sinu ettevõttes on olemas digivalmidus ja digivõimekus
Personalijuht, vaata töötajate digipädevuse hindamise mõõdikuid!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele