Tänapäeva digitaalajastul on sotsiaalmeediast saanud võimas tööriist, mida ettevõtted saavad kasutada oma kaubamärgi tugevdamiseks, tööandja brändinguks ja inimesteni jõudmiseks. Üks parimaid viise, kuidas seda teha, on motiveerida töötajaid jagama oma tööalaseid kogemusi ja saavutusi sotsiaalmeedias.
- Igaühel on jagada midagi väärtuslikku ja toredat, usub Instari tööandja brändingu projektijuht Birgit Ruunik.
Sotsiaalmeedias oma töiseid tegemisi avalikult jagada on ettevõtte vaatepunktist kindlasti suurepärane idee, aga kahjuks põrkutakse sageli probleemiga, kus töötajatel on palju vabandusi, miks nad seda ei tee. Kõige sagedamini öeldakse, et neil lihtsalt pole midagi piisavalt lahedat jagada, sest igapäevane töö tundub rutiinne ja igavavõitu. Teise põhjusena öeldakse, et minu sotsiaalsetes võrgustikes pole inimesi, keda minu töö või selle eriala tegemised huvitaks, mistõttu ei ole mõtet midagi jagada. Kumbki nendest väidetest ei pea aga paika, sest igaühel on midagi väärtuslikku ja toredat jagada ning me kunagi ei tea, kellele see info võib korda minna ja põnev tunduda.
Siin on mõned tõhusad strateegiad, kuidas inimesed oma tööalaseid kogemusi siiski jagama saada.
1. Loo toetav töökoht, kus inimesi väärtustatakse
Esimene samm töötajate motiveerimiseks on luua töökeskkond, kus nad tunnevad end väärtustatuna ja toetatuna. Kui töötajad tunnevad, et nende tööd tunnustatakse ja hinnatakse, on nad tõenäolisemalt valmis jagama oma positiivseid kogemusi ka sotsiaalmeedias. Tunnusta avalikult töötajate saavutusi ja loo positiivne õhkkond, kus igaüks tunneb end olulisena.
2. Koolita ja julgusta
Kõik töötajad ei pruugi olla harjunud sotsiaalmeedias aktiivselt osalema. Paku koolitusi, mis aitavad neil mõista sotsiaalmeedia kasutamise põhitõdesid ja jagamise parimaid praktikaid. Julgusta neid jagama oma lugusid, pakkudes konkreetseid näpunäiteid ja ideid, mida postitustes käsitleda. Eriti tõhus on valida välja grupp töötajaid, kes saavad põhjaliku brändisaadikute koolituse ja kes saavad läbi selle eriti aktiivseteks kõneisikuteks. Selle jaoks võid julgelt kaasata välise partneri.
3. Anna selged juhised ja tööriistad
Töötajad võivad vajada konkreetseid juhiseid ja tööriistu, et sotsiaalmeedia postitusi oleks lihtsam ja sujuvam luua. Paku töötajatele ettevalmistatud sotsiaalmeedia päiseid või postituste põhjasid, samuti erinevat pildimaterjali, ja leppige kokku teemaviide, mida nad saavad oma postitustes kasutada. Selged juhised ja ettevalmistatud materjalid muudavad jagamise mugavamaks ja väldivad võimalikke vigu.
4. Tunnusta ja premeeri
Tunnustamine ja premeerimine on tugevad motivatsioonivahendid. Tunnusta regulaarselt neid töötajaid, kes jagavad oma tööalaseid kogemusi sotsiaalmeedias. See võib olla nii avalik tunnustus ettevõtte koosolekul kui ka eraldi preemia parimate postituste eest. Tublidele brändisaadikutele võib korraldada ägedaid üritusi või jagada neile tööandja logodega merch’i. Kui töötajad näevad, et nende pingutusi märgatakse ja hinnatakse, on nad rohkem motiveeritud jätkama.
5. Julgusta autentsust
Töötajad peaksid tundma, et nad võivad jagada oma autentseid kogemusi ja mõtteid. Ära nõua, et kõik postitused oleksid ainult positiivsed ja turunduslikud. Autentsus ja ausus loovad usaldust ja annavad potentsiaalsetele klientidele ja töötajatele realistliku pildi ettevõttest.
6. Integreeri töötajad sotsiaalmeedia kampaaniatesse
Loo sotsiaalmeedias kampaaniaid, kus töötajad saavad aktiivselt osaleda. Näiteks võid korraldada fotovõistlusi, kus töötajad jagavad pilte oma tööpäevast või erilistest hetkedest tööl. Sellised üleskutsed loovad ühtekuuluvustunde ja muudavad sotsiaalmeedias jagamise lõbusaks ja kaasahaaravaks.
7. Paku näidiseid ja inspiratsiooni
Anna töötajatele inspiratsiooni, jagades näiteid edukatest postitustest. Näita, kuidas teised töötajad on oma kogemusi jaganud ja millist positiivset tagasisidet nad on saanud. See võib julgustada neid, kes pole veel sotsiaalmeedias aktiivsed, proovima midagi uut.
PANE TÄHELE!
Brändisaadikud on teema, millest
Birgit Ruunik tuleb kõnelema ka
10. septembril toimuval konverentsil
Palga Päev 2024, kus arutleb, mis kasu tööandja brändisaadikutest saab.
Konverentsipäeva läbiv küsimus ongi,
mis kasu ma sellest kõigest saan, ning lisaks Birgitile
uurime muuhulgas, mis kasu toovad nt töökoormuse mõõtmine, läbipaistev palgasüsteem, paindlik tööleping, õiglane põhitasu, 48-tunnine puhkeaeg, väärtustel põhinev juhtimine jpm. Loomulikult ei puudu konverentsipäevast ka tavapärased majanduse ja tööturu ülevaated.
Pane tähele ka seda, et
soodushinnaga piletid on saadaval veel vaid
kuni 5. augustini!
Seotud lood
Statistika järgi on ettevõtete keskmine värbamiskulu 4000 eurot ja keskmine värbamisaeg 42 päeva. Kui rääkida töötaja asendamiskuludest, siis need näitajad on veelgi suuremad.
Lihtne öelda, et panusta tööandja brändingusse, aga … mis see kõik mulle maksma läheb?
Kas aimasid, et sellel, kuidas me vabal ajal teistele oma tööst räägime või mida oma sotsiaalmeedia kontodel tööga seoses postitame, on ettevõtte brändingu vaatenurgast väga oluline roll?
Tööandja bränding ei ole ainult valik, vaid strateegiline otsus, mis mõjutab ettevõtte võimet meelitada ligi, värvata ja hoida talente, rääkis Oddwork Swedeni tööandja brändingu juht Charles Sinclair märtsikuisel Passwordi konverentsil.
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.