Tööturg kihab: iga vaba ametikoha nimel käib topeltvõitlus
CV.ee andmetel on kandideerimiste arv aasta alguses kasvanud 50%, kuid tööpakkumiste hulk pole muutunud. Kõige haavatavamad on noored ja vanemaealised, kelle töövõimalused võivad veelgi kitseneda.
CV.ee tööportaali kommunikatsioonijuht Karl Oder. Foto: Andrei Ozdoba
Tööturul on alanud aasta olnud tööotsijate seas erakordselt aktiivne. CV.ee tööportaali andmetel esitati 2025 aasta jaanuaris ja veebruaris 50% rohkem kandideerimisi kui mullu samal ajal. Muuhulgas tuleb välja, et 68,5% töötajatest on valmis tegema lisatööd, et suurendada oma sissetulekuid ja tagada igapäevaste kulude katmiseks vajalik rahaline stabiilsus.
Ebastabiilne olukord majanduses pole peatanud ettevõtete plaane personali mahtu kasvatada. Paljud organisatsioonid otsivad aktiivselt uusi töötajaid, olgu selleks tehnoloogiaeksperdid, pangandustalendid, poetöötajad või valvurid.
Luminori majandusprognoos kinnitab, et palgad küll kasvavad ka 2025. aastal, kuid töötaja ostujõud püsib vaevu liikumas. Personalijuhtidele tähendab see olukorda, kus palganumbrite kasv ei ole enam piisav töötajate rahulolu ja lojaalsuse tagamiseks.
Suuremaid tööandjaid esindav Eesti Tööandjate Keskliit toetab riigi plaani muuta tööõigust paindlikumaks, sest seda ootavad ja vajavad nii tööandjad kui töötajad. Samuti suurendavad muudatused osalise ajaga töötaja kindlustunnet ja aitab tööturule uusi inimesi kaasata.
Eesti majandus on langusest välja tulemas, kuid töötasude kasv jääb aeglasemaks kui naaberriikides. Samal ajal seab inflatsioon töötajate ostujõule uued väljakutsed. Millised muutused võivad ees oodata tööturgu?
„Tervisekindlustus ei ole enam pelgalt haiguste raviks tehtav kulutus, vaid nutikas investeering töötajate heaolusse ja ettevõtte tootlikkusse. Üha enam tööandjaid mõistab, et tervise edendamine algab ennetusest, mitte siis, kui probleemid juba ilmnevad,“ ütleb Confido Terviselahenduse tootejuht Liis Ader.