Kes võidab paindlikust töölepingust rohkem – töötaja või tööandja?
Arvamused Eestis kavandatavate töölepinguseaduse muudatuste kohta jagunevad radikaalselt kaheks: tööandjad näevad selles positiivset muudatust mitte ainult endi, vaid ka töötajate jaoks, ametiühingud aga nõuavad seaduseelnõu ülevaatamist.
Kõige enam mõjutab muudatus kaubanduse, tööstuse, ehituse, põllumajanduse ja mitmesuguste hooajatööde valdkonna töötajaid.
Foto: Erik Prozes
Eesti Ametiühingute Keskliidu hinnangul suurendavad hiljutised eelnõu muudatused töötajate ebakindlust nii sissetulekute kui ka töökoormuse koha pealt.
Suuremaid tööandjaid esindav Eesti Tööandjate Keskliit toetab riigi plaani muuta tööõigust paindlikumaks, sest seda ootavad ja vajavad nii tööandjad kui töötajad. Samuti suurendavad muudatused osalise ajaga töötaja kindlustunnet ja aitab tööturule uusi inimesi kaasata.
Töökoormust tohib muuta vastavalt firma vajadustele
Pärast sotside lahkumist valitsusest lähevad koalitsioonipartnerid edasi eelnõuga, mis seadustab töölepingud, mis jätavad tööandjale vabamad käed töökoormuse suhtes.
Kui tööandja viivitab töölepingu allkirjastamisega, ei tähenda see, et töötaja oleks õigusteta. Ka suuline tööleping loeb ning sellega kaasnevad samad õigused ja kohustused nagu kirjalikus lepingus.