2025. aasta koosolekute ja kohvinurkade jututeemad ehk 3 märksõna sellel tööaastal
Käesolevat aastat ilmestavad püsiva väljakutselise majanduse seisu ja keeruliste olude taustal tehisintellekti jätkuv võidukäik tööharjumuste kujundajana, kestlikum vaade juhtimisele ja hübriidtöö dilemmad.
Elisa suhtekorraldusjuht Marika Raiski. Foto: Elisa Eesti
Tänavuse tööaasta valguses kõlavad globaalsete juhtimisekspertide ja uuringufirmade prognoosidest läbi jätkuv tehisintellekti mõju, automatiseerimine, töötajate vaimne heaolu ja veel palju muud. Toon välja kolm selleaastast märksõna, mis minu jaoks töö- ja juhtimismaailmale tooni annavad.
"Kui varem töötas igaüks oma nurgas ja andmete kogumine oli killustatud, siis nüüd on ministeeriumis loodud süsteem, kus kogu vajalik info on ühes kohas ning seda saab kasutada otsuste tegemisel," jagas haridus- ja teadusministeeriumi andmehalduse juht Katre Seema oma kogemust.
AI levik on kaasa toonud küsimuse, kas tehnoloogia võtab töötajate kohad üle või kujundab hoopis tööülesandeid ümber. SEB, Kaubamaja, Orkla ja Vanglateenistus kinnitavad, et AI ei ole seni massilisi koondamisi põhjustanud, kuid muudab tööprotsesse, vajalikke oskusi ja ärivajadusi.
Rohelised karjääriteenused on tõusuteel, kuid spetsialistide teadlikkus kliimamuutustest on veel madal. Kuidas saavad personalijuhid ja karjäärinõustajad aidata keskkonnateadlikke valikuid tööturul esile tuua?
Töötleva tööstuse ettevõtted kaotavad aastas ligi pool miljardit eurot materjali-, energia- ja tööajakadudele, sest ei kasuta lihtsaid IT-lahendusi. Kui suunata see raha kasvu ja efektiivsusse, võiks sektoris hõivatud 100 000 töötajat saada kuni 200 eurot palgalisa, usub tööstustarkvaraettevõtte Atemix juht Mikk Varik.
Milline olukord on tööturul täna ja mida saabuv mess mõlemale poolele pakkuda saab, sellest räägivad sisuturundussaates lähemalt töötukassa nõukogu juht ja Baltic Restaurants Estonia tegevjuht Aaro Lode ning töötukassa teenusejuht Livia Laas.