Natuke vähem kui aasta Teabeameti juhina on andnud mulle mitmeid huvitavaid õppetunde. Eeldan, et kõikidel uues olukorras alustavatel juhtidel on palju ideid, uusi initsiatiive, suur tahe teha suuri asju ja kiiresti.
- Teabeameti juht Mikk Marran soovitab kõik olulised otsused esimese aasta jooksul ära teha. Foto: Raul Mee
Seega on üsna arusaadav, et mingil hetkel võib tekkida kahepoolne šokk. Ühelt poolt uue juhi frustratsioon, et asjad ei juhtu piisavalt kiiresti, et kolleegid ei saa aru tema mõtetest. Teiselt poolt arusaamatus ja peavangutus osal kollektiivist küsimusega, miks peab nii järsult hakkama asju teisiti tegema, miks on vaja väljakujunenud tegevusi ja traditsioone muuta.
Olen jäänud ühe oma juhtimispõhimõtte juurde, et olulised, vahel ka ebapopulaarsed otsused tuleb teha esimese aasta jooksul. Luureasutused oma range teadmisvajaduse printsiibiga ja otsuste laiem kommunikatsioon ei käi instinktiivselt võetuna just käsikäes, kuid on ometi organisatsiooni ühtsuse ja tulemuslikkuse aspektist kriitilised. Seetõttu püüan ise lähtuda alati sellest, et kui tundub, et muudatust on piisavalt seletatud, siis seleta üks kord veel üle.
Oluline on ka sihtide mahamärkimine ja nende piltlikult öeldes kivisse raiumine. See on vajalik nii juhile kui organisatsioonile laiemalt – miks me oleme, kuhu me läheme ja kuidas me kavatseme sinna jõuda.
Võitlus ajude, heade inimeste pärast on suurim väljakutse. Paljud Eesti riigi- ja erasektori asutused otsivad sarnase spetsiifikaga inimesi. Samuti on kogemus näidanud, et oluline on teadlikult tegeleda juhtide koolitamisega oma organisatsioonis, sest seda kompetentsi on laiemalt riigis samuti vähe.
Seotud lood
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.