Kaugtöö või kodukontorist töötamine ei ole Eestis kunagi olnud nii levinud kui praegu ning võib väita, et alates 2020. aasta kevadest on tööandjad sunnitud kiiresti oma senist töökorraldust ümber organiseerima.

- Grant Thornton Balticu juhtiv õigusnõustaja Kristel Tiits
Tööandja maine oleneb otseselt töötajakogemusest ja hea töötajakogemus sõltub tööandja lubaduste täitmisest. Tänapäeva kiiresti arenevas maailmas, sh tervisekriisiga toimetulekus, hindavad töötajad paindlikkust nii töökoha kui ka töökorralduse puhul. Tööandja jaoks võib paindlik töökorraldus ja kaugtöö võimaluse pakkumine osutuda aga üllatuslikult parajaks väljakutseks.
Olulised küsimused, millele tööandja peab kindlasti mõtlema, kui töötaja kaugtööl (kodukontoris) töötab
1) Kas olen hinnanud kaugtöötaja töökeskkonna riske? Kes vastutab kodukontoris tööohutuse eest? Mis saab juhul, kui juhtub tööõnnetus? Mis üldse on tööõnnetus kaugtööl?
2) Kas töötajaga on sõlmitud korrektne ja mõlema poole huvisid arvestav kokkulepe?
3) Kas tööandja peab varustama töötaja kodukontoris töövahenditega? Kas tööandja peab hüvitama kodukontori kasutamisega seotud kulud?
4) Mis saab olukorras, kui töötaja soovib naasta kontorisse? Millised on tööandja kohustused ja õigused?
Tööandja saab võimaldada kaugtööd töökohtadel, kus oht töötaja tervisele on väike (nt arvutiga tehtav töö, käsitöö vms). Tööandjal on kaugtöö keskkonnas keeruline töötaja töötingimusi piisavalt kontrollida ja riske hinnata, mis tähendab, et kaugtööd ei saa võimaldada juhul, kui töökeskkond vajab erinõudeid. Oluline on märkida, et ei tööandja ega töötaja saa ühepoolselt nõuda, et töökohustusi täidetakse nn kodukontoris, vaid see saab toimuda üksnes poolte kokkuleppel. Tähelepanu tuleb pöörata ka asjaolule, et sõlmitud kaugtöö kokkulepet ei ole lihtne ühepoolselt muuta, mistõttu on mõistlik olulised tingimused enne selgeks teha ja kirjalikult kooskõlastada.
Siin on välja toodud vaid mõned üksikud küsimused, mis tekivad seoses kodukontoris töötamisega. Oluline on läbi mõelda, millised andmekaitse ja turvareeglid kohalduvad kaugtööle, kuidas on kaitstud tööandja ärisaladus ja konfidentsiaalne teave, kas ja milline on kaugtöötaja tööajakorraldus jpm. Esmapilgul võib tunduda kodukontoris töötamine lihtsa ja kergesti teostatava lahendusena, kuid teemasse süübides leiavad paljud tööandjad enda üllatuseks, et küsimusi on tegelikult rohkem, kui vastuseid.
Tule koolitusele!
Koolitaja: Kristel Tiits
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tugev ja motiveeritud meeskond ei sünni iseenesest – selle aluseks on selge ja
argumendil põhinev suhtlus. Selge ja struktureeritud suhtlemine pole lihtsalt "tore omadus" – see on hädavajalik, et meeskond suudaks teha tõhusat koostööd, langetada informeeritud otsuseid ja tulla toime keeruliste olukordadega. Kui kommunikatsioon on kaootiline ja arusaamatu, siis võime olla kindlad, et probleemid kuhjuvad ja takistavad meeskonna edasiliikumist. Kuidas kujundada töökeskkond, kus iga tiimiliige tunneb end kaasatuna, väärtustatuna ja motiveerituna?