Hetkel on ehitusmahud tuntavas languses ja see suurendab töötajate koondamisi ja nõrgemate ettevõtete sulgemisi. Samas lubavad tugeva visiooniga ettevõtted headest töötajatest alles viimases hädas loobuda, sest muidu pole neid vajadusel enam kusagilt võtta.
Ehitustrusti juht Kaido Somelar saab varasemast enam tööotsijate kirju. Foto: Ehitustrust
Ehitussektor on läbinud viimastel aastatel hulga kriise, turg on lainetanud üles-alla ja kõigil on värskelt meeles, kui keeruline oli buumi ajal töötajaid leida. Veelgi keerulisem oli leida häid töötajaid. Seetõttu paljud ennast kindlamalt tundvad ettevõtted pigem motiveerivad töötjaid, seda vajadusel ei pruugi neid enam kusagilt saada.
Kuigi eelmisel aastal kasvasid ehitussektoris palgad jõudsalt, siis tänavu oodatakse pigem langust, sest kokku kukkuvate ehitusmahtude tuules liiguvad eeldatavalt allapoole ka kopsakad tulemustasud.
Ehitussektori palgasurve eelmise aastal jätkus ja keskmine töötasu näitas möödunud aasta IV kvartaliks tugevat kasvutrendi ehitusinseneridel, kerkides 2979 euroni, aga ka rajatiste lihttööliste palk tegi tugeva tõusu, selgus värskest statistikaameti palgaraportist.
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.