Tehisintellekti abikäsi on värbamistöös juba kohal. Võtmeteguriks on see, kuidas kasutada AI-d vastutustundlikult ja läbipaisvalt ning mil moel olla ise tehistaibu jaoks targem käskluste andja. Täna on selles protsessis veel keti nõrgim lüli inimene ise.
- Elisa talendijuht Keishy Margus kutsub lugejaid üles jagama kogemuslugusid, millest õppida ja paremaks saada. Foto: Erlend Štaub
Mõni aasta tagasi arendas Amazon välja ettevõttesisese AI-põhise värbamislahenduse, mille eesmärk oli panna tehisaru etteantud märksõnade alusel CV-sid hindama, et kiiresti parimad talendid välja sõeluda. AI hakkaski usinasti tööle, kuid kaalukausile jäid miskipärast meessoost töölesoovijad. Asjasse süvenedes selgus, et juhtnöörid andis tehistaibule meesterahvas, kelle „mehelikum“ sõnakasutus oli AI-le sisendiks, mistõttu tõstis too eeskujulikult esile just need kandidaadid, kelle keelepruuk sarnanes juhiste andja omaga.
Seotud lood
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.