Maailma suurte tehnoloogiahiidude töötajate kontorisse tagasi ajamine jõuab ka Eestisse. Bolti kinnitusel ei usu nad, et neil seetõttu töötajaid vähemaks jääks. Foto: Liis Treimann
“Täna me ei näe, et Eestis selle muutuse tagajärjel meie töötajate arv väheneks. Pigem näeme üha enam, kuidas füüsiline kontoris kohalkäik on viimaste aastate jooksul taas tõusutrendis olnud,” ütles Bolti sisekommunikatsiooni- ja tööandjabrändi juht Mathis Bogens.
Uue aasta 1. jaanuarist muudab Bolt oma personalipoliitika reegleid. Kõikidele töötajatele muutub kohustuslikuks käia kuus vähemalt 12 päeval kontoris.
Enam kui pool töötajaist on valmis lahkuma, kui tööandja piirab kaugtööd, samal ajal kui ettevõtted üle maailma püüavad inimesi tagasi kontoritesse tuua. Kasvav lõhe töötajate ootuste ja tööandjate plaanide vahel võib muuta paindlikkuse uueks töösuhte kriisiks.
Ma ei ole küll Elon Muski fänn ja tema väljaütlemine oli radikaalne, aga nõustun temaga veidi selles, et töötajad ei tohiks kodukontorit harrastada, rääkis ettevõtja Guido Pärnits.
Kaugtööga seoses küsitakse tööinspektsioonist kõige rohkem töökoha hindamise ehk riskianalüüsi kohta. Kaugtööga kaasnevatest väljakutsetest ja võimalikest lahendustest räägivad töökeskkonna konsultant Rein Reisberg, vaimse tervise konsultant Johan Pastarus ning Telia Eesti personalidirektor ja PARE juhatuse liige Ingrid Viinapuu.
Aastalõpu firmapeo korraldamine on suurepärane võimalus näidata töötajatele ja klientidele, kui väga neid hinnatakse. Selleks, et valida ettevõtte üritusele sobiv mööbel ja aksessuaarid, mis loovad õige atmosfääri, tuleb appi Different.