🔍 Kaks vaadet töötusele – kumb näitab tegelikkust?
Töötus Eestis näib statistika järgi kasvavat, kuid tegelik pilt sõltub sellest, milliseid andmeid vaadata – tööjõu-uuringu tulemused ja töötukassa numbrid räägivad mõnikord eri keelt.
Statistikaameti tööjõu-uuring näitas 2025. aasta esimeses kvartalis viimase 12 aasta kõrgeimat töötute arvu. Samal ajal kinnitab töötukassa statistika pigem stabiilsust. Kuidas selline erinevus tekib ja kas peaksime andmeid kartma või hoopis lootusrikkalt tõlgendama? Analüütik Tea Vassiljeva selgitab, kuidas kaht infoallikat mõista ja miks nende koosvaatamine annab terviklikuma pildi Eesti tööturust.
Riigikogu võttis vastu töötuskindlustuse seaduse muutmise seaduse, mille tulemusel muutub töötushüvitiste süsteem lihtsamaks ja õiglasemaks. Senisel kujul töötutoetus kaob ja tekib uus baasmääras töötuskindlustushüvitis.
Kuu ajaga vähenes töötute arv enam kui 2400 võrra ning aprilli viimasel päeval oli töötukassas kirjas alla 47 300 töötu. Veel aasta tagasi aprilli lõpus oli töötukassale endast märku andnud 51 900 inimest.
Statistikaameti värsked andmed näitavad, et töötuse ja hõive erinevused Eestis ei ole enam sellised, nagu seni harjunud oleme. Majanduslangus on tasandanud mitmeid tööturu lõhesid, kuid tekitanud ka uusi üllatuslikke erinevusi.
Ühisüritused väljaspool kontori- või teenindusruume on hea võimalus üksteist paremini tundma õppida ning omavahelist koostööd toetada. Ettevõtte suvepäevad või meeskonnakoolitus koos kevadrännakuga Eestimaa looduses, sportlikult aktiivsed tiimimängud või ajurünnakud ühisel maitsval õhtusöögil aitavad luua ühtekuuluvustunnet ja tugevdavad meeskonnavaimu. Miks mitte vahelduse mõttes võtta ette teekond Ida-Virumaale, kus ootab palju põnevat ja ainulaadset!