Mida paindlikum on töökorraldus, seda rohkem on vaja töötaja ja juhi vahelist kontakti. Eriolukorras kasvab selle olulisus iga päevaga, kirjutab Elisa personalivaldkonna juht Kaija Teemägi.
Inimeste juhtimine põhineb dialoogil ja vastastikusel ootuste väljendamisel. Võid juhtida masinaid, ilma et küsiksid nende tagasisidet, kuid inimesi juhtida saab üksnes nendega rääkides ja neid kuulates. Olenemata sellest, et vestluste ja kitsamalt just arenguvestluste üle tekkiv arutelu pakub tihti kuumi ja vastakaid tundeid nagu mõni Ladina-Ameerika seebiseriaal, ei ole küsimus mitte selles, kas on vaja, vaid miks ja kuidas.
TINYpulse tegi küsitluse, milles uuriti sadadelt USA töötajatelt erinevatest valdkondadest, millised on põhilised mured koroonaviiruse pandeemiaga seoses.
Kaugtöö võimalus ja ettevõtte paindlikkus aitavad eriolukorras muudatustega kiiremini kohaneda, vähendada tagasilööke ja naasta tavaellu tööd teisiti mõtestavamana.
Elisa personalivaldkonna juht Kaija Teemägi jagab oma ettevõtte kogemust kriisiga hakkamasaamises. Ta ütleb, et muu hulgas toetatakse töötajaid sellega, et koju lubatakse võtta kõiksugu töövahendeid, ka laudu ja toole.
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.