• 11.02.25, 09:45

Kristjan Rotenberg: areng ei toimu juhuslikult – see tuleb vestlustesse sisse ehitada

Lean-põhimõtete ja coaching’u meetodite integreerimine üks-ühele-vestlustesse on lähenemine, mis on ennast tõestanud mitmetes rahvusvahelistes tootmisettevõtetes, aga selleks, et vestlused oleksid struktureeritud ja sisukad, tuleb lähtuda kahest põhilisest printsiibist.
Regulaarselt toimuvad vestlused aitavad arendada uusi mõtte- ja käitumisharjumusi, sõnab Kristjan Rotenberg.
  • Regulaarselt toimuvad vestlused aitavad arendada uusi mõtte- ja käitumisharjumusi, sõnab Kristjan Rotenberg.
  • Foto: Urmas Kamdron
Tootmismaailmas täidavad valgekraed — esmatasandi juhid, insenerid, planeerijad ja kvaliteedispetsialistid — olulist rolli sillaehitajatena strateegiliste eesmärkide ja tootmispõranda igapäevatöö vahel, kirjutab tööstussektori tippjuhi taustaga juhtide arengutreener ja koolitaja Kristjan Rotenberg Tööstusuudised.ee-s. Tõhusad üks-ühele-vestlused nende töötajatega on väärtuslik vahend, mis aitab parandada koostööd, lahendada probleeme ja toetada pidevat arengut. Kuigi üks-ühele-vestlused on paljudes ettevõtetes laialdaselt kasutusel, varieerub nende sisu ja mõju sageli märkimisväärselt.

Vestluste aluspõhimõtted

Lean-põhimõtete ja coaching’u meetodite integreerimine üks-ühele vestlustesse on lähenemine, mis on ennast tõestanud mitmetes rahvusvahelistes tootmisettevõtetes.
Selleks, et vestlused oleksid struktureeritud ja sisukad, tuleb lähtuda kahest põhilisest printsiibist:
  1. arengule suunatus: lean-lähenemine keskendub pidevale parendusele ja väärtust loova töö osa kasvatamisele. See hõlmab soovitud olukorra määratlemist, praeguse olukorra analüüsimist, takistuste tuvastamist ja lahenduste leidmist läbi ideede katsetamise;
  2. inimeste toetamine nende õnnestumisel: coaching’u põhimõtteid rakendades aitavad juhid meeskonnaliikmetel arendada probleemilahendamise oskusi, suunates neid struktureeritud küsimuste abil ise lahendusi leidma. See lähenemine võimaldab töötajatel arendada iseseisvat mõtlemist ja loob nende tööle suurema tähenduse.

Õppimine läbi praktika: üks-ühele-vestluste struktuur

Tõhusate üks-ühele-vestluste selgroog koosneb kolmest põhisammust:
  1. praeguse olukorra mõistmine ehk kus me täna oleme;
  2. sihtolukorra määratlemine ehk kus me tahame olla;
  3. eksperimenteerimine sihtolukorra poole liikumiseks ehk millised takistused meid tagasi hoiavad ja kuidas neid ületada.
Need sammud järgivad struktureeritud suhtlusprotsessi, kus juht (coach) ja alluv (õppija) teevad koostööd, et saavutada märgitud eesmärgid. Iga samm loob võimaluse aruteluks, tõhusaks probleemi lahendamiseks ja pidevaks õppimiseks.

Viie küsimuse formaat

Tõhusate vestluste raames kasutatakse sageli viie küsimuse formaati, mis aitab hoida tähelepanu lahenduste loomisel ja õppimisel.
Mis on soovitud olukord? Soovitud olukord on konkreetne ja mõõdetav siht, mille poole liigutakse. See peaks olema realistlik, kuid väljakutsuv. Näide: kui tootmisliinil on praegu 85% efektiivsus, võib sihtolukord olla efektiivsuse tõstmine 90%-ni kolme kuu jooksul.
Mis on tegelik olukord praegu? Tegelik olukord tuleb kirjeldada faktide ja andmete põhjal, vältides oletusi. Näide: hetkel on efektiivsus 85%, mida põhjustavad sagedased masina seiskumised ja protsesside ebajärjekindlus.
Millised takistused segavad meid sihtolukorda jõudmast? Millisele neist keskendume järgmiseks? Takistused tuleb loetleda ja prioriseerida, keskendudes korraga ühele. Näide: kui masina seiskumised on prioriteetne takistus, võib fookus olla hooldusgraafikute tõhustamisel.
Mis on järgmine samm ja mida me ootame selle tulemusena? Järgmine samm peab olema konkreetne tegevus või eksperiment. Näide: testida hooldusgraafikute muutmist ühe liini peal, eesmärgiga vähendada seisakuid.
Millal ja kuidas saame õppida tehtud sammust? Refleksioon aitab tugevdada õppimistsüklit ja parandada tulevasi samme. Näide: analüüsida, miks hooldusgraafik ei vähendanud seisakuid, ja kohandada lähenemist.

Järgmine kohtumine

Järgmisel kohtumisel tuleks lisaks arutada: mida sa plaanisid; mida sa ootasid, et juhtub; mis tegelikult juhtus ja mida sa sellest saad õppida.
Kuidas üks-ühele-vestlused toetavad tootmise efektiivsuse kasvu?
Coach’ivad vestlused loovad silla lean-praktikate ja inimeste arengu vahel, aidates:
  • kujundada harjumusi, mis toetavad pideva parendamise mõtteviisi;
  • arendada meeskondade probleemilahendusoskusi ja enesekindlust;
  • viia meeskonna tegevused kooskõlla ettevõttele oluliste eesmärkidega.
Kuidas alustada?
  1. Koolita juhte coach’ivate vestluste oskuses: juhtide roll on aidata meeskonnaliikmetel õppida mõtlema ja tegutsema iseseisvalt, mitte lihtsalt juhendada, mida teha.
  2. Loo struktureeritud rutiin: vestluste regulaarne läbiviimine aitab arendada uusi mõtte- ja käitumisharjumusi.
  3. Keskendu õppimisele, mitte ainult tulemustele: tulemuste asemel tasub keskenduda protsessi mõistmisele ja selle täiustamisele, tulemused järgnevad ise.

Kokkuvõte

Üks-ühele-vestlused ei ole kiire lahendus ettevõtte struktuursetele probleemidele, vaid pikaajaline investeering kultuuri loomisesse, mis soodustab pidevat õppimist ja innovatsiooni. Juhid, kes rakendavad lean’i ja coaching’u põhimõtteid vestlustes, suudavad paremini valmistada oma meeskondi ette muutuvateks oludeks ja väljakutseteks.
Alusta lean-lähenemisel põhinevaid üks-ühele-vestlusi juba täna ning avasta, kuidas see võib muuta sinu meeskonna töö ja tulemused veelgi tõhusamaks.

Seotud lood

Uudised
  • 27.01.25, 08:45
Arenguvestlused algamas? “Õiged” küsimused loovad tähendusrikka dialoogi
Arenguvestluste hooaeg on käes, aga kas oled kindel, et sinu küsimused juhivad vestlust õiges suunas? Läbimõeldud küsimused on võtmetähtsusega, et muuta vestlus tõeliselt inspireerivaks ja kasulikuks nii töötajale kui ka ettevõttele. Kui otsid praktilisi ideid ja strateegiaid, kuidas arenguvestlusi paremini ette valmistada, leiad siit kõik vajaliku, et saavutada tõeliselt väärtuslikud tulemused.
Uudised
  • 05.02.25, 09:46
Arenguvestlused, mis ei ole mõttetud – kuidas neid tõhusalt pidada?
Arenguvestlus võib olla väärtuslik tööriist, kuid ainult siis, kui juht mõistab, kuidas seda õigesti kasutada. Siit leiad praktilisi nõuandeid, kuidas pidada vestlusi nii, et neist oleks päriselt kasu.
Uudised
  • 10.01.25, 09:00
Arenguvestlused: võimalus ühiseks teekonnaks või raisatud võimalus
Kui aus ja avatud saab olla juhiga oma pikema vaatega karjääriplaanidest rääkides või kui valmis ollakse näiteks arenguvestlusel jagama, mis tegelikult tööelus pingeid või rahulolematust põhjustab? Kuidas neid teemasid arutada, kui ehk inimesel endalgi pole päris selge, mis seda sisemist kripeldust tekitab või kus suunas edasi areneda sooviks?
Saated
  • 07.01.25, 11:56
Et arenguvestlus oleks ka päriselt arendav
Arenguvestlustega alustatakse paljudes ettevõtetes ja organisatsioonides kohe uue aasta alguses, sestap otsisid Personaliuudised arhiivist üles saate “Töö ja palk” salvestise, et enne vestluste perioodi meenutada, mis on nende tegelik eesmärk ja kuidas need maksimaalselt tööle panna.
  • ST
Sisuturundus
  • 28.04.25, 12:53
Tugevda oma meeskonnavaimu ühisüritustel Ida-Virumaal
Ühisüritused väljaspool kontori- või teenindusruume on hea võimalus üksteist paremini tundma õppida ning omavahelist koostööd toetada. Ettevõtte suvepäevad või meeskonnakoolitus koos kevadrännakuga Eestimaa looduses, sportlikult aktiivsed tiimimängud või ajurünnakud ühisel maitsval õhtusöögil aitavad luua ühtekuuluvustunnet ja tugevdavad meeskonnavaimu. Miks mitte vahelduse mõttes võtta ette teekond Ida-Virumaale, kus ootab palju põnevat ja ainulaadset!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele