• 15.09.20, 07:00

SEB YouthLAB: ühe armastatuima suvepraktika retsept

Praktikal on oluline roll nii ettevõtte kui ka noore spetsialisti seisukohalt. Ettevõttena saame tänu praktikandi kaasamisele olla ühenduses tööturule jõudva põlvkonnaga, tutvuda selle väärtuste ja ootustega, samuti tugevdada oma värbamisvõrgustikku ja tööandja brändingu poolt. Noorele aga tähendab reaalne töökogemus võimalust teha tutvust valitud erialaga ja vajaduse korral oma soove korrigeerida.
SEB personali- ja koolitusdivisjoni spetsialist Keiu Kasch
  • SEB personali- ja koolitusdivisjoni spetsialist Keiu Kasch
SEB jaoks on suvise praktika korraldamine kindel edulugu, millest räägime paari sõnaga lähemalt.
SEB Eestis läbib igal suvel praktika 30 kuni 50 noort inimest ja iga neljas praktikant jääb panka ka pikemalt tööle. See tähendab võimalust suvel algatatud projektid rahulikult lõpule viia või jääda tööle juba tähtajatu lepingu alusel. Tänu praktikale oleme oma meeskonda toonud mitte ainult otseselt pangandusega seotud erialasid, näiteks majandus- või turundusharidusega noori, vaid ka insenere, lennuspetsialiste ja sotsiaaltöötajaid – sel lihtsal põhjusel, et sageli ei piirdu asjatundlikkus töökohal ülikoolis omandatud teadmistega. Pole tõenäoline, et leiaksime neid noori talente klassikalise värbamisprotsessi kaudu: tööd pangas ümbritseb üsna palju müüte, mille murdmisele praktikaprogramm samuti kaasa aitab.
Üks valdkond, mida tihti ülikoolist tulnud noorte oskustepagasis ei leia, kuid mis on SEB seisukohalt tänapäeva majandus- ja ettevõtlusruumis aina kriitilisemaks muutumas, on innovatsioon, ettevõtlus ja tootedisain. Selleks, et tuua ühiskonda vajalikku asjatundlikkust, asutas SEB kolm aastat tagasi eraldi praktikaprogrammi, mis on nüüdseks kujunenud Eesti noorte seas üheks populaarseimaks.
SEB Youth LAB ehk suvepraktikantidele loodud kuuenädalane innovatsiooniprogramm on tasustatud suvine praktika, mis jaguneb sisu poolest kolmeks osaks.
1. Individuaalne töö valitud pangaüksuses, kus igale noorele on määratud praktikajuhendaja.
2. Igal nädalal toimuvad loengud, mille käigus tutvuvad noored organisatsiooni ja valdkonna juhtidega ning räägivad innovatsiooni, ettevõtluse, panganduse ning start-up-ärikultuuri teemadel.
3. LAB-i töötuba, mille raames arendavad praktikandid ühel päeval nädalas käed-külge-stiilis valitud pangateenusega seotud äriideed. Mitmed ideed on nende aastate jooksul ka käiku läinud: selle hiljutisim näide on SEB maisist toodetud pangakaart ISIC.
Sellele kõigele saame lisada, et töö pangas toimub peamiselt paindlikult ning võimalik on ka kodukontoris ja/või teises, suvises pangakontoris töötamine (näiteks Pärnus, Haapsalus, Kärdlas).
Samuti on oluline märkida, et õpingutele ja start-up-tööle on tervest suvest pühendatud kuus nädalat, mille jooksul saavad noored võimalikult laialdase ideede arendamise, disaini-, kliendiuuringute, loomis- ja esinemiskogemuse. Praktika võib aga alata siis, kui noor spetsialist seda enda jaoks õigeks peab, ja kesta täpselt nii kaua, kui tema tööalased eesmärgid seda nõuavad. Näiteks 2018. aasta noored lõid lisaks suvisele praktikale ka oma blogi keskkonnas Delfi.ee, mis tõi neile kokku ligi 5,5-miljonilise kajastuse ja tasustatud suvetöö.
Kokkuvõttes on SEB suvepraktika paindlik, avatud ja ajakohane programm, mis on tasustatud ja lisaks lubab ka pikemaks ajaks panka tööle jääda. Aastatega näeme, et see lähenemine on noorte kolleegide seas aina rohkem väärtustatud ning teeme omalt poolt kõik, et nende ootustele ja soovidele veelgi paremini vastata.
Tänavu toimus esimest korda kogu praktikaprogramm Balti-ülestes virtuaalsetes tiimides. Youth LAB-i programm pani ühte meeskonda kokku Eesti, Läti ja Leedu esindajad, seega said paljud noored oma esimese rahvusvahelise kogemuse juba praktika ajal. Kõik äriideed sündisid kolme riigi tihedast koostööst ning üheskoos seljatati rahvusvahelist suhtlust puudutavad hirmud ja stereotüübid.
2020. aasta praktikantide tagaside näitas, et kõige enam hinnati Youth LAB-i praktikaprogrammis rahvusvahelise meeskonnatöö tegemise võimalust, kontaktide loomist, koostööd mentoritega ning Youth LAB-i töötubade ülesehitust. Võib julgelt öelda, et Youth LAB on väärtuslik praktikaprogrammi, mille käigus saavad noored kogemusi, mille omandamiseks on tavaliselt vaja ettevõttes töötada 6 kuud kuni 6 aastat.
SEB viimase noorteuuringu kohaselt ei saa umbes kolmandik Eesti noortest oma valitud erialal praktikat läbida. Põhjuseid on tootud mitmeid, kuid 90% noortest on kinnitanud, et see ei jää nende huvi või motivatsiooni taha. Teisisõnu, enne tööturule jõudmist tunnevad tänapäeva noored vajadust teha tutvust reaalse töökogemusega. Meie SEB-s usume, et noor talent on ülioluline meeskonnaliige, eriti sellises võrdlemisi konservatiivses äris nagu pangandus. Seega oleme valmis ka edaspidi noori oma meeskonda vastu võtma ja innustame seda tegema ka teistes Eesti ettevõtetes.

Seotud lood

Uudised
  • 04.09.20, 07:00
Looge ettevõttes töötaja arengut toetav kultuur
Töötaja arengu toetamiseks pole tänapäeval enam oluline pakkuda võimalikult palju koolitusi, vaid luua toetav kultuur, algatused ja juhised, mis soodustavad isetegemist ja teadmiste teistega jagamist.
Uudised
  • 17.08.20, 07:00
Kuidas arendada organisatsioonikultuuri? Üks võimalus on organisatsioonisisesed töötoad
Sageli murtakse organisatsioonis pead selle üle, kuidas viia ellu muudatust, parandada koostööd üksuste vahel või viia organisatsiooni väärtusi töötajateni. Jacob Morgan toob oma raamatus „The Future Leader“ välja, et suurt osa töötajaid hõlmavate organisatsioonisiseste töötubade tegemine on üks parimaid viise, kuidas töötajaid kaasata ning organisatsiooni eesmärk ja väärtused töötajateni viia.
Uudised
  • 20.07.20, 15:15
Töötajate arenguvõimalus – organisatsioonisisesed tööampsud
Tööampsamine on hooajaline või ajutine töö, mida vabakutselised professionaalid, konsultandid, ajutise töölepinguga töötajad jne juba aastakümneid teinud on. Seega ei ole tööampsamine iseenesest midagi uut. Lisaks näitavad erinevad uuringud tööampsamise kasvavat trendi.
  • ST
Sisuturundus
  • 05.09.24, 11:54
Lisab hoogu! Kvaliteetne tööjalats mõjutab tulemusi arvatust palju rohkem
Töö- ja turvajalatseid tootva Soome ettevõtte Sievi Jalkine OY Baltikumi müügijuht Ülar Verev ütleb, et väga paljudes valdkondades on oluline pöörata igapäevatöö käigus tähelepanu töötajate turvalisusele ja ka sellele, milliste omadustega töö- või turvajalatseid kantakse.

Enimloetud

1
Uudised
  • 10.09.24, 08:30
Personalitöötajate palgaraport: palk kasvab, lõhe hüppab kõrgust
Meessoost personalijuht teenib 1318 eurot väiksemat palka kui samas ametis naine
2
Uudised
  • 18.09.24, 15:39
Lugejamäng: vasta viiele küsimusele ja testi oma teadmisi
3
  • ST
Sisuturundus
  • 17.09.24, 11:30
E-Selver alustas äriklientide kampaaniaga
4
Uudised
  • 25.09.24, 14:34
Tele2 kogemus | Tööjõu voolavuse langus 28lt 15%ni vähendanuks firma kulusid 1,5 miljonit
ABB kogemus: lahkunud töötaja asendamine maksab ligi 30% ametikoha aastapalgast.
5
Uudised
  • 23.09.24, 09:28
Personalijuhi tulevik: uus töötaja tuleb tööle võtta koos tema avataridega
Kuidas avatari ehk digiteisikut tööle vormistada?
6
  • ST
Sisuturundus
  • 23.09.24, 07:00
Tule meeskonnaga gastronoomiareisile Itaaliasse restoranis Bacio!

Viimased uudised

Uudised
  • 27.09.24, 16:24
Praktikameistrid: mida rohkem panustad, seda rohkem saad tagasi
Uudised
  • 27.09.24, 12:15
SUUR KÜSITLUS: kui avatud on Eesti inimesed tehisintellekti kasutamisel oma töös?
Uudised
  • 27.09.24, 11:57
Liikumist soosiv seminariruum muudab meeskonna loovamaks
Uudised
  • 27.09.24, 11:11
Väärtused | Personalijuht haarab ohjad
Sellest üksi ei piisa, et ettevõtte visioon ja väärtused ärkavad ellu turundusosakonnas ja juhtkonna kabinetis. Nii võivad nad jääda vaid “kenadeks sõnadeks seinal”.
Uudised
  • 26.09.24, 16:06
Personaliuudised tulid välja uue veebiga. Vaata, mis võimalusi nüüd kasutada saad!
Uudised
  • 26.09.24, 12:28
Analüüsi, kas sinu ettevõttes on olemas digivalmidus ja digivõimekus
Personalijuht, vaata töötajate digipädevuse hindamise mõõdikuid!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele