Tõnu Palm: töötuse vähendamine peab olema majanduspoliitika prioriteet
Eestis on koroonapandeemia ajal kadunud rohkem töökohti kui euroalas keskmiselt ja töökohtade taastamine peab olema üks majanduspoliitika prioriteete, ütleb Luminori peaökonomisti Tõnu Palm.
Registreeritud töötuse määr Eestis kasvas töötukassa statistika kohaselt detsembris 8,3 protsendini, ulatudes Ida-Virumaal 13,2 ja Valgamaal 10 protsendini. Registreeritud töötuid on Eestis detsembri seisuga kokku 53 874, mis on mullune rekord. Viimati oli töötute arv samal tasemel 2011. aasta mais ja juunis.
Koroonapiirangud on hetkel töötust kiirelt kasvatamas, kuid ilmselt ei võta tööpuudus ulatuslikke mõõtmeid. Pikemas vaates naaseb majandus endiste probleemide juurde, mille seas üheks olulisemaks on tööjõupuudus.
Möödunud aasta oli tööturul stabiilne, suuremad muutused hakkasid toimuma tänavu teises kvartalis. Koroonaviiruse levik ei ole küll kardetud mahus töötuse suurenemist ja tööhõive vähenemist kaasa toonud, ent hullem ei pruugi sellise salakavala pandeemiaga silmitsi seistes ka veel möödas olla.
Augusti lõpus oli töötuna registreeritud 49 324 inimest, mis moodustab 16-aastasest kuni pensioniealisest tööjõust 7,6%. Võrreldes juuliga on töötute arv vähenenud 2,2% (juuli lõpus oli registreeritud töötuid 50 427).
Kus on töötus kõige suurem, kuidas see on muutunud viimase 10 aastaga ning kuidas on COVID-19 mõjutanud tööturgu? Neile küsimustele otsisid vastuseid RIA.com Marketplacesi analüütikud, kes uurisid tööturgusid Baltimaades, Valgevenes ja Ukrainas.
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.