Kuidas tuleks käituda olukorras, kus töö on vähenenud ja töötajale pakutakse teist ent sarnast tööd, aga ta keeldub seda tegemast? Märtsikuu tööõiguse seminaril esile kerkinud küsimusele vastas Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja Kaire Saarep.
- Mainitud töökorraldus saab tuleneda töö iseloomu järgi: näiteks on klienditeenindaja jaoks koka ülesannete täitmine täiesti uus ülesanne ja see saab toimuda üksnes kokkuleppel. Foto: Unsplash
Koroona tõttu vähenes töötaja töö, mida ta varem tegi. Tööandja pakkus tema kutsele sobivat teist tööd, aga töötaja keeldus seda tegemast. Uus töö ei too töötajale lisakulusi. Tööandja ei soovi töötajat koondada, sest temale sobiv töö on ju tegelikult olemas. Kui töötaja lõpuks siiski ei nõustu, siis kas seda võib võtta ka töötaja poolt tööandja korralduse eiramisena ja tööandja lõpetab töösuhte töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 3 alusel?
Seotud lood
Kui koondamise vajadus on tingitud tööde ümberkorraldamisest ja muutunud on ka ametikoha ülesanded, kas siis on tegemist (koondamise korral üldiselt) ametikoha koondamisega, mitte töötaja koondamisega? Personali Praktiku lugeja küsimusele vastab Tööinspektsiooni nõustamisjurist Anni Koha.
Plaani kohaselt tahetakse selle aasta 1. juulist piloteerida jaekaubandussektoris muutuvtunnilepingute kasutamist. Muutuvtunnilepingute sõlmimise tulemusel peaks vähenema võlaõiguslike lepingute sõlmimine sektoris, mida on seni kasutatud töötajate tööaja paindlikkuse suurendamiseks. Sama võimalus võiks tulevikus laieneda ka teistele sektoritele.
Võtame pulkades viis olulist vanemapuhkuste ja -hüvitiste süsteemi teise etapi muudatust, mis jõustuvad 1. aprillil 2022.
Töötaja õpib ülikoolis ja käib õpingute kõrvalt tööl ning vahetas aprillis töökohta. Vana tööandja juures kasutas töötaja 30 kalendripäeva õppepuhkust ära, aga kas uue tööandja juures võib ta uuesti õppepuhkust võtta? Olukorda selgitab Tööinspektsiooni ennetusosakonna juhataja Kaire Saarep.
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.