Väljendeid „vaimne tervis“ ja „vaimne heaolu“ kasutatakse sageli võrdväärsetena, kuid need on erinevad mõisted ja need nõuavad erinevat lähenemist. Tööandjad peavad seda erinevust mõistma ja pakkuma töötajatele holistlikke hüvesid.
Vaimne tervis kirjeldab inimese vaimse tervise seisundi kliinilist hindamist ja hõlmab tihti konkreetset diagnoosi, mis aitab määratleda sobivat raviplaani. Ameerika Psühhiaatrite Ühingu sõnul hõlmab vaimne tervis tõhusat funktsioneerimist igapäevategevustes, mille tulemuseks on produktiivsed tegevused (töö, kool, hooldamine), terved suhted ning suutlikkus kohaneda, muutuda ja raskustega toime tulla.
Seotud lood
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.