Tööhaldustarkvara ettevõte Scoro läheb kogu kollektiiviga alates 1. juulist püsivalt üle 4-päevasele töönädalale, töötajate palku see samm ei mõjuta, neid ei vähendata. Ettevõte on veendunud, et muudatuse eduka elluviimise tagavad põhjalik ettevalmistus ja õiged töövahendid.
- “Eri riikides on tehtud ülevaateid ja kommunikeeritud 4-päevase töönädala rakendamisest tulenevaid leide, kuid põhjalikku tegevuskava, mida aluseks võtta, pole seni keegi välja pakkunud. Seetõttu võib 4-päevane töönädal tunduda keeruline ja kättesaamatu,” tõdes Scoro tegevjuht Fred Krieger. Foto: Scoro
“Oma tegevuses näeme, kuidas tuhanded ettevõtted haldavad oma tööd – alates planeerimisest ja projektijuhtimisest kuni arveldamiseni. See kogemus on võimaldanud meil kaardistada, millised protsessid on kõige ajakulukamad, mida on võimalik automatiseerida ja kuidas saame tööd ümber korraldada nii, et vähemate töötundidega oleksime vähemalt sama produktiivsed ja tulemuslikud – kui mitte rohkem," jagas Scoro tegevjuht Fred Krieger.
Seotud lood
Tööhaldustarkvara idufirma Scoro läheb jäädavalt üle 4-päevasele töönädalale ning ettevõtte asutaja ja juht Fred Krieger rääkis intervjuus, et lühemat töönädalat hakkavad peagi kasutama ka paljud teised ettevõtted.
Elisas startis möödunud nädalal 1. juunil neljapäevase töönädala pilootprojekt. Uudsete tööviiside testis osaleb Elisa tehnoloogiaüksus ja projekt kestab ligi kolm kuud ehk 26. augustini.
Viimasel ajal räägitakse üha enam neljapäevasest töönädalast. Töötajad küsivad üha enam lühemat tööaega ja aina enam tööandjad nii Eestis kui välismaal seda ka võimaldavad.
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.