Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada novembri algul toimunud Koolituskonverentsist ja sellest, kuidas kaks pead on ikka kaks pead. Alustab pekkikeeramise meistriklass.
- Pekkikeeramise musternäidised, juhtide ja meeskondade arengupartner Jaanika Rannula ning Personaliuudiste juht Helen Roots – kaks pead on ikka kaks pead. Foto: Helen Roots
Juhtide ja meeskondade arengupartner Jaanika Rannula tegi meistriklassiga algust juba 9. novembril, kui pidas Koolituskonverentsi juhtimise töötoas ettekande teemal, kuidas juhi persoon võib juhtimise pekki keerata. Kuna nii teema kui käsitlus olid intrigeerivad, sündis mõte jagada edaspidigi humoorikas võtmes ideid ja nõuandeid, kuidas toimida, et tulemusena oleks kõik puhta pekkis. Kuivõrd Jaanika fookus on suunatud peaasjalikult juhtimisele, võtab Personaliuudiste juht Helen Roots enda kanda personali- ja bürootöö tahud, mida annab nutika tegutsemise korral samuti üsna hõlpsasti pea peale keerata.
Seotud lood
Jätkame pekkikeeramise õppetundidega. Täna selgub, mida annab ära käkkida esinemise taustaks slaidiesitlust koostades.
Pekkikeeramise õppetunnid jätkuvad. Täna võtame vaatluse alla tagasisidestamise. Juhid pööravad sellele sageli liiga palju tähelepanu – saab ju märksa hõlpsamalt! Mis siis, kui tulemus on pisut ... pekkis.
Elektrienergia- ja automaatikalahendusi pakkuv Schneider Electric on üle maailma tuntud mõjuettevõte ehk Impact Company. Ettevõtte Baltikumi personalipartneri Anneli Nelsoni sõnul mõtlevad nad suurelt ning on ammu mõistnud, et töötajate üksnes palgaga motiveerimine ei ole tänapäeval piisavalt sisukas lähenemine ega taga pikaajaliselt jätkusuutlikku tulemuslikkust.