• 18.03.25, 12:34

7 müüti, mis takistavad sinu arengut

Supervisioon kogub üha enam tuntust, kuid selle tegelik tähendus ja kasu jääb paljudele ebaselgeks. Levinud müüdid vajavad ümberlükkamist, et mõista, kuidas supervisioon tegelikult toimib ja kellele see väärtust loob.
Coach ja superviisor Maria Tammesalu.
  • Coach ja superviisor Maria Tammesalu. Foto: Erakogu
Müüt nr 1: supervisioon tähendab kellegi töö üle vaatamist
Kuna inglise keeles tähendab supervision järelevalvet, kontrollimist, suunamist, juhtimist, võidakse vahel ka meil professionaalset supervisiooni samade tegevustega seostada. Arvatakse, et ju on ka siin tegemist kellegi töö ülevaatamise või isegi vigade otsimise ja hindamisega.
Tõde: tegelikkuses ei ole professionaalne superviisor ei juht ega ülemus, kes hindab superviseeritava tööd, vaid superviisor ja superviseeritav on võrdsed partnerid. Supervisiooni eesmärk ei ole anda hinnanguid, vaid pakkuda võimalust sügavamalt analüüsida ja mõtestada oma tööd, tööalaseid väljakutseid ja edusamme. Kõik selle nimel, et superviseeritav saaks oma tööd võimalikult hästi teha.
Supervisioon on mitmest kohtumisest koosnev turvaline refleksiooniprotsess. Eestis kasutatakse supervisiooni kohta ka mõistet “töönõustamine”. Professionaalseks superviisoriks saamine eeldab vastavat väljaõpet minimaalselt 2 aastat ja minimaalselt 300 akadeemilist tundi.
Müüt nr 2: supervisioon on mõeldud vaid algajatele
Olen kuulnud uskumust, et kogenud spetsialistid ja juhid supervisiooni ei vaja ning et supervisioon on vajalik pigem noortele töötajatele või alustavatele spetsialistidele ja juhtidele.
Tõde: tegelikult on supervisioon väärtuslik igas karjääri etapis. Supervisiooni vajalikkus ei sõltu kogemuste hulgast, vaid sellest, kui paljusid inimesi konkreetne töötaja mõjutab ning kui paljude keerukuste, muutuste ja ootamatustega tuleb tal oma töös toime tulla.
Supervisioon aitab süvendada eneseteadlikkust, analüüsida oma tööviise ja arendada professionaalset enesekindlust. Lisaks aitab supervisioon ennetada läbipõlemist, mis võib tekkida ka pikaajalise töökogemuse jooksul. Superviisoriga koos on võimalik oma tööle vaadata just nagu kõrvalpilguga, mida üksinda on raske ja vahel suisa võimatu teha.
Müüt nr 3: supervisioon on vajalik ainult siis, kui tekivad probleemid
Sageli arvatakse, et superviisori poole tuleks pöörduda siis, kui midagi on valesti – kui konfliktid, stress või läbipõlemine on juba käes.
Tõde: tegelikult on supervisioon kasulik ka siis, kui kõik tundub hästi toimivat, sest seal saab analüüsida ja mõtestada seda, mis töötab hästi ja miks. See on võimalus suurendada teadlikkust oma tugevustest, professionaalselt areneda ning luua ja kinnistada jätkusuutlikke tööpraktikaid. Supervisioon aitab säilitada töörõõmu ja -tahet ning ennetada probleeme nii individuaalselt kui meeskonnas.
Müüt nr 4: ma saan rääkida oma kolleegidega või minna coach’i juurde – miks ma peaksin valima supervisiooni?
Tööst kolleegidega rääkimine on kindlasti väärtuslik, nagu ka coaching. Supervisioonil on siiski kindlad aspektid, mida kumbki neist ei kata.
Tõde: kolleegid võivad olla vajalikuks toeks, kuid nad on osa samast organisatsioonist ja kontekstist, mistõttu võivad nad jagada samu eelarvamusi, samuti on nad ilmselt olukorraga emotsionaalselt seotud. Kolleegiga on kindlasti hea veidi emotsioone maandada, kuid supervisioon saab pakkuda lisaks maandavale vestlusele erapooletut partnerlust, kus superviisor töötab sinu kasu silmas pidades. Superviisor oskab kasutada erinevaid tehnikaid, et teemasid sügavamalt uurida.
Coaching keskendub klassikalises mõttes enamasti eelkõige inimese või meeskonna arengueesmärkidele ja tulevikule. Minu kogemus näitab, et tihti ei saa meeskonnas kohe eesmärkidega töötmise juurde asuda, sest eelnevalt on tarvis hoopis teatud teemades selgust luua, ja siin tulevad appi supervisiooni tehnikad. Superviisori väljaõppesse kuulub ka coaching’u-õpe, nii saab superviisor vajadusel ka coaching’u meetodit kasutada.
Supervisiooni puhul on iseloomulik, et vahetut kasu saab küll see, kes supervisioonis käib, kuid lõppkasusaajad on kõik need, kellega see inimene töises rollis kokku puutub. Nii aitab supervisioon parandada töökoha sisekliimat, suhteid klientidega, partneritega jne.
Müüt nr 5: supervisioon on liiga pehme ja emotsionaalne – see pole mulle ega meie meeskonnale
Mõni professionaal, eriti juhtimistasandil, võib arvata, et supervisioon on peamiselt emotsioonide jagamiseks ega paku konkreetseid lahendusi.
Tõde: tegelikkuses on supervisioon struktureeritud protsess, kus kasutatakse erinevaid meetodeid sõltuvalt superviseeritava vajadustest ja superviisori käekirjast. See võib sisaldada praktilist juhtumianalüüsi, strateegilist mõtlemist, tööd lahenduste leidmiseks jms. Superviisori ülesanne on igal kohtumisel uurida, milline on kliendi vajadus ja sellest lähtuvalt pakkuda sobivaid võimalusi teemaga töötada – vaatamata sellele, kas küsimus puudutab emotsioone või praktilise küsimuse lahendamist.
Müüt nr 6: supervisioon tähendab, et ma ei saa oma tööga hakkama
Nii nagu igasuguse välise abi kaasamise puhul, esineb ka supervisiooni puhul arvamust, et selle kasutamine tähendab nõrkuse tunnistamist.
Tõde: tegelikult on just vastupidi – enesearenguks ja refleksiooniks aja võtmine on tugevuse märk. Selleks teadlikult aega planeerida võib olla ebamugav, kuid kõige edukamad spetsialistid ja juhid teavad, et mõtestamise aeg on oluline ja et üksi mõtestamine on kasulik, kuid koos professionaaliga on võimalik edasi liikuda oluliselt kergemalt ja kiiremini.
Müüt nr 7: supervisioon on ainult psühholoogidele ja sotsiaaltöötajatele
Supervisioon on alguse saanud sotsiaalvaldkonnast ja nn aitavates ametites töötavate inimeste toetamisest (nt terapeudid, nõustajad, sotsiaalvaldkonna töötajad), seega see teistele valdkondadele ei sobi.
Tõde: supervisiooni kasu on palju laiem. Supervisioon on väärtuslik kõigile juhtidele, personalispetsialistidele, õpetajatele, meditsiinitöötajatele ja teistele, kes töötavad inimestega. Supervisioon aitab mõista inimestevahelisi protsesse, organisatsioonis toimuvat, parandada suhtlemisoskusi ja suurendada teadlikkust oma mõjust teistele.
PANE TÄHELE!
Coach ja superviisor Maria Tammesalu astub praktikumiga üles ka juhtimiskonverentsil Coaching 2025: vabadus.

Seotud lood

Uudised
  • 10.11.23, 15:44
Supervisiooni väärtus müügi- ja teenindusettevõtete meeskondadele
Ettevõtted seisavad silmitsi nii väliskeskkonnas toimuvate pidevate muutustega kui ka organisatsioonis ellu kutsutud muudatustest tulenevate protsessidega.
Saated
  • 27.10.23, 08:30
Arenda oma meeskonda ehk kuidas valida sobivaim koolitusmeetod
Tööandjal on töötaja tööalases arengus kahtlemata oluline roll. Kui tavaliselt valitakse töötajate arendamiseks klassikaline koolitus, siis tegelikult leidub neile ka alternatiive.
Uudised
  • 28.09.23, 10:10
Koolitus ja selle alternatiivid – mis on mis ja millal mida kasutada?
Igasuguse arendustegevuse valikul on kõige olulisem alustada lõppeesmärgi või soovitud tulemuse sõnastamisest. Selleks peab juht või personalijuht esitama küsimuse, miks üldse on vaja töötajatele midagi pakkuda või mida töötajad ise vajavad. Tihti on esimene mõte tellida koolitus, ent tegelikult pole jõutud veel mõeldagi, mida koolitusega saavutada loodetakse või millist mõju see võiks organisatsiooni eesmärkide täitmisele avaldada.
Uudised
  • 14.03.23, 11:00
4 mõtet supervisioonist, mida personalitöös kohe rakendada
Personalitöötajad seisavad päevast päeva töötajate heaolu eest. Nad on ühtaegu tundlikud ja ratsionaalsed, püüavad vajadusel hoida kontrolli all pulbitsevaid emotsioone, olles samal ajal nii kuulajad, nõuandjad, lepitajad kui vahemehed. Milliseid teadmisi supervisioonivaldkonnast nendes nõudlikes rollides rakendada, et oma ülesannetega veelgi paremini toime tulla?
  • ST
Sisuturundus
  • 31.03.25, 12:00
Virtuaalne töö- ja karjäärimess pakub võimalusi nii tööotsijale kui karjääripööret plaanijale
Milline olukord on tööturul täna ja mida saabuv mess mõlemale poolele pakkuda saab, sellest räägivad sisuturundussaates lähemalt töötukassa nõukogu juht ja Baltic Restaurants Estonia tegevjuht Aaro Lode ning töötukassa teenusejuht Livia Laas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele